Lekce: mínus rozdíl mezi subtrahendem. Minuend

Veřejná lekce

Položka: matematika.

Předmět:

Třída: 1.

UMK:"Škola Ruska"

Cílová:vytvářet podmínky pro studenty k objevování nových znalostí:názvy složek odečítání akcí, podporovat rozvoj výpočetních dovedností.

Cíle lekce:

Formování komunikativních učebních dovedností studentů.

Typ lekce:

BĚHEM lekcí 1. Organizační moment. Psychické rozpoložení žáků. Učitel- Pojďme se na sebe usmát. Kéž nám všem lekce přinese radost z komunikace. Dnes ve třídě, kluci, najdete mnoho zajímavých úkolů, nových objevů a vašimi pomocníky budou: pozornost, vynalézavost a vynalézavost.
2. Aktualizace znalostí Učitel- Začněme naši lekci rozcvičkou. Pojďme si zahrát hru "Tic Tac Toe". Podmínky hry: pokud je tvrzení správné, dáme křížek, a pokud ne, dáme nulu. (děti dostaly listy s hřištěm)1. Součet čísel 4 a 3 je 6 (nula) 2. Zmenšíte-li 10 o 3, dostanete 7. (křížek) 3. Na talíři bylo 7 jablek, snědla se 2 jablka. Na talíři zbylo 5 jablek. (křížek) 4. 8 je 7 a 2 (nula)Vzorová kontrola.

O 1


Učitel- kdo ne? (3 lidé zvedli ruce)Co je třeba opakovat, aby nedošlo k chybám? Děti: - Potřebuji zopakovat názvy komponent - A musím správně řešit problémy.Učitel- Dobře, že jsi dokázal najít své chyby. Příště buďte opatrní.Ohněte kus papíru (čtverec) diagonálně. Jakou postavu jste získali? Děti: - Výsledkem je trojúhelník Učitel- Co když složíte 2 trojúhelníky? Jaký tvar získáte? (pracovat v párech) Děti: - Artyom a já jsme skončili se čtvercem - A máme velký trojúhelník.Učitel - Jaký tvar můžete postavit ze 4 trojúhelníků?

(práce ve skupinách po 4 lidech).

Děti se otočily k vedlejší lavici a začaly stavět různé postavičky.

VÝSLEDEK. Výborně! Úkol jsme splnili. Máte různé postavy, protože jste také odlišní a myslíte jinak.
3. Práce na novém tématu Učitel- Dnes jdeme do pohádky, jejíž hrdinka žije v jednom z domů.

Učitel- Abyste to zjistili, musíte splnit úkol:
Učitel- Na jaké dvě skupiny lze tyto výrazy rozdělit? Děti: - Lze rozdělit na sčítání a odčítání.Učitel- Napište tyto výrazy do dvou sloupců. (Děti zapisují výrazy do sešitů)
Učitel- Co mají společného výrazy v prvním sloupci? Děti:- V těchto výrazech je odpověď 5Učitel- Naše hrdinka bydlí v domě č. 5.- Poznal jsi ji? Děti:- Tohle je Červená Karkulka
Učitel- Jednoho dne šla Karkulka přes les navštívit babičku. A jakmile vešla do lesa, z ničeho nic se před ní objevil Vlk.
Ale musím vám říct, že Vlk v naší pohádce byl velmi zdvořilý, nesmírně zdvořilý a nabídl se, že k ní dívku doprovodí.
Ten les byl neobvyklý, protože v něm žila úžasná zvířata: všichni studovali na lesní škole, byli zvídaví, četli různé knihy, a proto věděli spoustu zajímavých věcí. Věděli jste, že dnes je v lese vyhlášen Den poznání a všichni obyvatelé lesa si při setkání kladou různé otázky a úkoly?Vlk byl první, kdo se nabídl, že splní svůj úkol. Učitel- Přečtěte si matematický zápis pomocí názvů čísel při sčítání. Děti: - První člen je 2, druhý člen je -3, hodnota součtu je 5 (Kluci čtou všechny záznamy).Učitel- Nyní si přečtěte matematický zápis pomocí názvů čísel při odečítání.(děti mlčí)

4. Vyjádření výchovného problému (2 min)

Učitel- Podařilo se vám dokončit úkol? Děti: - Ne Učitel- Co je za problém? Děti: - Nevíme, jaká čísla se volají při odečítáníUčitel- Jaké si myslíte, že bude tématem dnešní lekce? Děti: - Názvy čísel při odečítáníUčitel- Co bychom se měli naučit? Děti: - Musíme se naučit pojmenovávat čísla při odčítání, správně číst odčítací výrazy

Učitel- Dnes se pokusíme udělat objev.(Každá skupina obdrží 3 obálky s kartami. V 1 obálce jsou kartičky s nápisem zmenšeno, mínus, odstraněno. V obálce 2 - odečteno, odsunuto, vyhozeno. Ve 3. obálce – rozdíl, rovnost, výsledek.)
Učitel- Při odečítání se první číslo zmenšuje, jak se tedy dá nazvat?Vyberte si správné jméno podle svého názoru a položte ho před sebe. (chlapci plní úkol)Učitel- Druhé číslo se odečítá, jak se tedy dá volat?Vezměte druhou obálku a vyberte správný název.Učitel- Třetí číslo ukazuje rozdíl mezi prvním a druhým číslem, jak se tedy dá nazvat?Udělejte totéž s třetí obálkou.Zde jsou tři jména. Kde můžeme zkontrolovat, zda je úkol splněn správně? Děti: - Můžete si to ověřit pomocí učebnice.Učitel- Otevřeme učebnici na str. 27 a přečteme si, zda jste uhodli správně. (studenti otevřeli učebnici a kontrolují)- Výborně. Jména byla vybrána správně.Stránka s návodem:

Nyní si přečtěte matematický zápis pomocí názvů složek akce odčítání.
MÍNUS, ODČÍST, ROZDÍL


Výsledek: splnili jsme vlčí úkol a naučili se názvy čísel při odčítání. Pojďme dál
5. Primární konsolidace Učitel - Po překonání určité vzdálenosti lesem se naši hrdinové setkali Loiosoao (odpověď: liška. Opakovaná písmena je třeba odstranit)

Práce ve skupinách. Učitel- Chlapi, nyní se pokusíme splnit úkol 1 v učebnici s využitím znalostí, které jsme získali.(Úkol 1. Minuend je 9, subtrahend je 4. Zapište rozdíl těchto čísel a vypočítejte jej)
Každá skupina dostane list A4 a fix.Učitel- Řešení zapište na list papíru velký tak, aby bylo vidět z tabule. Nezapomeňte, že musíte vysvětlit, proč jste se rozhodli pro toto rozhodnutí.Zástupce skupiny přijde k tabuli, připevní list magnetem a vysvětlí řešení, které skupina provedla.Přibližné vysvětlení dětí: Minuend je první číslo, které zmenšujeme, takže jsme napsali 9. Subtrahend je číslo, které odečteme, což znamená, že dáme znaménko mínus a číslo 4. Vypočítali jsme výsledek - je to 5. Takže hodnota rozdíl je 5.Po vyslechnutí názoru každé skupiny vyvodíme závěr o správnosti úkolu. . Kontrola výsledků: slovní odpovědi, signální karty.Výborně! A tento úkol jste splnili.
A zajíček vás zve k odpočinku.

Tělesná výchova minuta.

Kluci tančí na hudbu.

6. Opakování. Řešení problému
Učitel Další, kdo se dostal na cestu, byl Kizho (odpověď: ježek. Nutno číst zprava doleva)


Učitel- Nabízí - Přečtěte si úkol č. 2, str. 27.V čem spočívá tento problém?Přečtěte si prohlášení o problému. co je známo?Co potřebujete vědět v problému?Zde jsou dvě krátké poznámky.

Učitel - Který je vhodný pro náš úkol? Proč? Děti– Postačí to druhé, protože zbylo méně jablek.Učitel- Zvedněte ruce, ti kluci, kteří nevědí, jak tento problém vyřešit?Zapište si řešení a odpovězte si sami.(Při kontrole používáme názvy složek akce odčítání.) Zkouška. Zvedněte ruce, pokud jste to udělali jinak.(Všechny děti splnily úkol)
7. Samostatná práce. Učitel - Nyní vám navrhuji, abyste pracovali sami. Otevřete tištěné sešity.Tištěný sešit strana 16 č. 1 (dle možností)Možnost 1 provádí 1 řádek a možnost 2 – 2 řádky.


Peer review. (na desce je ukázka)Výsledek: při plnění tohoto úkolu došlo ke 4 chybám ve výpočtu.

Takže naši hrdinové šli bez povšimnutí do domu své babičky.


Babička měla z hostů velkou radost. Rozhodla se své vnučce a vlkovi pohostit jablky a požádala ji, aby dokončila úkol: napište na jablko následující výraz:Minuend je 7, subtrahend je 3. Najděte hodnotu rozdílu.
(Děti dostaly nakrájená jablka a napsaly na ně výraz)

Nyní zkontrolujte, zda byl úkol splněn správně (na tabuli je ukázka). (Všichni kluci dokončili tento úkol)
8. Shrnutí lekce. - Co nového jste se dnes ve třídě naučili? Děti:- Dnes jsme se ve třídě učili, jak se říká číslům při odčítání: minuend, subtrahend, rozdíl.

9 .Odraz. - Jak se cítíte na konci lekce?Nakreslete na jablko smajlíka a ukažte ho. Děkuji za poučení, udělali jste mi velkou radost a také mám teď radostnou náladu.Lekce skončila.

Seberozbor hodiny matematiky na 1. stupni

učitelé základních škol

Nikolaeva Světlana Michajlovna


Položka: matematika.

Předmět: „Minuend. Subtrahend. Rozdíl"

Třída: 1.

UMK:"Škola Ruska"

Cílová:vytvořit podmínky pro to, aby studenti objevili nové téma, pochopili nové pojmy a termíny (seznámit studenty se složkami odčítání), podporovat rozvoj výpočetních dovedností.

Cíle lekce:

Seznámit studenty s pojmy „minuend“, „subtrahend“, „rozdíl“, naučit je používat nové termíny při skládání a čtení matematických výrazů pro odčítání;

Podporovat rozvoj myšlení, paměti, pozornosti;

Rozvíjet schopnost komunikace s vrstevníky s přihlédnutím k odlišným názorům a dodržování pravidel komunikační kultury a kultury řeči.

Typ lekce:lekce „objevování“ nových poznatků založených na technologii aktivity metody.

Plánované výsledky vzdělávání:

Osobní:formování vzdělávacího a kognitivního zájmu o vzdělávací materiály; schopnost hodnotit své vzdělávací aktivity.

Metasubjekt:

    regulační učební úkoly: být schopen přijmout a udržet učební úkol; plánujte své akce v souladu s úkolem; provádět postupnou kontrolu výsledku; adekvátně vnímat návrhy a hodnocení soudruhů;

    kognitivní UUD: umět používat znakově-symbolické prostředky k zaznamenání nových pojmů a řešení problémů; vytvořit zprávu ústně; provádět analýzu objektů s cílem identifikovat podstatné znaky, porovnávat a klasifikovat podle stanovených kritérií;

    komunikativní UUD: umět formulovat vlastní názor a postoj; klást otázky; vzít v úvahu odlišné názory a zdůvodnit svůj postoj; vykonávat vzájemnou kontrolu.

Předmět:Studenti se naučí pojmenovávat složky při odčítání; používat názvy součástí při skládání a čtení matematických rovnic; opakovat metody řešení problémů studovaného typu.

Formy organizování dětských aktivit: skupinové, kolektivní, individuální.

Použité metody: prezentace problému, výkladová a názorná, práce s učebnicí, ústní a písemná cvičení.

Zařízení:

    učebnice Moro M.I., Volkova S.I., Stepanova S.V. „Matematika“, 1. stupeň, 2. část;

    počítač, multimediální projektor;

    Pracovní sešit k učebnici

    signální karty;

    referenční diagramy, karty pro samostatnou práci.

Výuka probíhala na 1. stupni. Má 25 žáků, z nichž 2 nenavštěvovali mateřskou školu. Podle výsledků diagnostiky úrovně rozvoje mají 3 studenti (12 %) vysokou úroveň rozvoje, 15 studentů (60 %) průměrnou úroveň a 7 studentů (28 %) nízkou úroveň rozvoje.

Toto číslo lekce je v sekci „Čísla od 1 do 10. Sčítání a odčítání“.
Při hodině byl zohledněn věk a psychické vlastnosti žáků. Jak? Do obsahu lekce jsem zařadila prvky výuky universálních výchovných akcí školáků: cíle lekce si určovali sami studenti na základě odpovídající problémové situace. Svou lekci jsem postavil v souladu s požadavky stanovenými federálním státním vzdělávacím standardem s využitím informačních a komunikačních technologií.

Během hodiny byly realizovány principy srozumitelnosti, vědeckosti (děti operují s vědeckými pojmy), přístupnosti (implementováno při výběru materiálu) a principu propojení učení se životem.
Důležitým bodem i v hodině bylo dodržování zdravotně nezávadného režimu: střídání druhů činností, dynamická pauza, cvičení na odlehčení očí.
Obecná organizace práce v hodině umožnila vytvořit ve třídě pracovní prostředí a racionálně rozvrhnout čas v každé fázi.

V lekci byly použity následující formy a metody výuky:
verbální (ústní sdělení, dialog);
vizuální (multimediální prezentace fází lekce);
metody ústní a písemné kontroly a sebekontroly;
praktické (účast na „přeměně“ jedné postavy v jinou);
metoda hledání problémů (při výběru názvů komponent akce).
Během lekce byly použity různé formy studentských prací:
- v párech;
- skupina.
V průběhu hodiny byly pro zintenzivnění práce použity různé druhy kontrol: sebekontrola z tabule, vzájemná kontrola odvedené práce ve dvojicích. Vznikly tak regulační UUD.

Během práce kluci prokázali vysokou úroveň zvládnutí materiálu, rozvinuli výpočetní dovednosti a schopnosti, byli pozorní, zdvořilí, trpěliví k sobě a důsledně a logicky prezentovali studovaný materiál.
Materiál vybraný pro lekci byl k dispozici všem studentům této třídy. Zvolený typ a forma vedení lekce se osvědčila.

To byla lekce z BOZP. Během lekce byly představeny pojmy „minuend, subtrahend, rozdíl“. Pro sebeurčení v činnosti byla vytvořena problematická situace, která žákům prokázala nedostatek matematických znalostí. Studenti se naučili určit téma hodiny a formulovat bezprostřední učební cíl. Výsledkem skupinové práce byly návrhy, jak pojmenovávat čísla při odčítání. Odhady dětí byly kontrolovány pomocí učebnice. Tato práce byla provedena tak, aby se žáci naučili získávat nové poznatky, nacházet odpovědi na otázky pomocí učebnice, své životní zkušenosti a informace získané v hodině. Pro upevnění naučeného materiálu prostřednictvím činností dětí byl stanoven další cíl lekce: naučit se zapisovat a rozlišovat. K tomu byl využit herní moment. Testování znalostí bylo prováděno při samostatné práci v sešitech, které obsahovaly úkoly různé úrovně složitosti. Samostatná práce byla kontrolována jako výsledek postupného autotestu na vzorku. Sebehodnocení dokončeno.Při práci s matematickým vějířem a emotikony byla poskytnuta zpětná vazba.

Testování rozvoje dovedností a schopností bylo organizováno po celou dobu lekce:

Odpovědi na otázky učitele;

Slovní počítání;

Aritmetický diktát;

Řešení úloh studovaného typu.

Různé formy organizace vzdělávací práce:

Čelní;

parní lázeň;

Individuální.

Vytvoření emocionálně příznivé situace:

Herní techniky;

Zábavný materiál pro počítání;

Úkoly zaměřené na rozvoj prostorového myšlení.

Typy ovládání:

Student - student (pro skupinovou práci a párovou práci)

Sebeovládání

Student - učitel (porovnává vaši práci s modelem)

V různých fázích lekce byly použity následující metody:

Slovní;

Vizuální.

O vysoký výkon žáků v průběhu celé lekce se starali:

Správná regulace délky a racionálního střídání různých druhů činností;

Použití vizuální metody výuky;

Přítomnost dialogu mezi učitelem a studenty;

Okamžiky přechodu z jednoho typu činnosti na jiný;

Udržování zájmu o proces učení prostřednictvím nestandardních úkolů a rozvojových úkolů.

Psychologická atmosféra byla udržována demokratickým komunikačním stylem, vytvářejícím situaci úspěchu pro každého studenta, stimulující aktivitu studenta, která zajišťuje emocionální pohodlí a psychickou bezpečnost.

Věřím, že všechny cíle stanovené během lekce byly splněny. Děti se učily látku s přihlédnutím ke schopnostem každého dítěte a nedošlo k přetížení.
Studijní čas v lekci byl efektivně využit, plánovaný objem lekce byl splněn. Intenzita hodiny byla optimální s ohledem na fyzické a psychické vlastnosti dětí.
Lekce byla shrnuta. Studenti se naučili klást si navzájem otázky k tématu lekce a odpovídat na ně. Na konci hodiny byla provedena sebeanalýza aktivit žáků v hodině. Děti hodnotily svou práci ve třídě pomocí emotikonů. Myslím, že lekce splnila svůj cíl.

Matematika

třída: 1

Předmět." Minuend. Subtrahend. Rozdíl".

Cíle lekce:seznámit studenty s pojmy „minuend“, „subtrahend“, „rozdíl“, naučit je používat nové pojmy při skládání a čtení matematických výrazů pro odčítání; rozvíjet matematickou řeč a logické myšlení; pěstovat schopnost sebeúcty, lásku k přírodě.

Typ lekce:učení nového materiálu.

Pracovní metody:vysvětlující - názorný, částečně - rešeršní, slovní, názorný, praktický.

Zařízení:Zimní kresba, karty, obrázky ptáků.

Během vyučování.

I. Organizační moment.

Počítejte, chlapi, počítejte rychle.

Klidně přidejte dobrý skutek,

Zbavte se špatných věcí co nejdříve.

Pospěšte si a začněte pracovat!

II. Aktualizace základních znalostí.

Trojka, trojka dorazila,

Koně v tom triu jsou bílí.

A královna sedí na saních,

Bělovlasý, bělolící.

Jak mávala rukávem -

Všechno bylo pokryto stříbrem.

(Zimní a zimní měsíce)

Pamatujete si, jak se říká zimním měsícům? Zapište si datum.

1. Ústní počítání.

Zima nám přinesla zajímavé úkoly. Vypočítat.

Vrabci bezstarostně seděli na větvi,

Pak tři z nich odletěli,

Sedm vrabců zatřáslo větví,

Kolik jich bylo na začátku? (10)

5 koz sedělo na větvi,

Přiletěly k nim 2 kavky.

Počítejte rychle, děti.

Kolik ptáků sedí na větvi? (7)

Přeplavte se přes potok

kočka viděla 5 věží.

Letěli lesem

S důležitostí usedli na břízu.

Kočka se je rozhodla vyděsit

A vyhnat všechny pryč od břízy.

Vylezl na strom

Zamňoukal a zmizel.

Tři věže nemohly odolat

Vstali a odletěli.

Kolik havranů je nyní na bříze? (2)

Volavce šedé na lekci

přišlo sedm čtyřicet,

a z nich jsou jen tři straky

připravené lekce.

Kolik lidí se vzdává - čtyřicet

Přišel jsi na hodinu? (4)

Sojka ohřála konvici,

pozval 9 sojek.

"Pojďte všichni na čaj!"

Kolik sojek, odpověz!

Jak žijí ptáci v zimě? Pomozte ptákům!

2. Minuta písma.

Zapište si číslo, které představuje největší jednociferné číslo (9)

Zápis číslice 9 do sešitu podle předlohy.

3. Matematický diktát.

Někdo mě zahaluje jako péřová postel,

Roztrhaný napůl

Peří spadlo dolů -

Stříbřité... (sněhové vločky)

Zima poprášila vše kolem a do naší třídy vlétly sněhové vločky. Jsou na nich napsány příklady. Přečtěte si je jinak a vyřešte.

9-1= 6+3= 7-4= 10-5= 8-2=

8+2= 5-4= 9+1= 6-2=

Víceúrovňové karty pro individuální práci.

Lehká úroveň

Řešte příklady

6+2= 4-1= 9-1=

0+4= 5-0= 7-7=

Průměrná úroveň

Porovnejte

3+1*5 7-3* 4 9-4* 6

6+3*8 5-4* 2 8-3*4

Obtížná úroveň

7-*=3 *+5=9 *-3=5

4+*=8 *-4=6 2+*=7

III. Stanovení tématu a účelu lekce.

Napište příklad pro sčítání s číslem 9. Přečtěte si příklad pomocí různých metod. Napište příklad na odčítání. Přečtěte si příklad pomocí různých metod.

Dnes se naučíme názvy čísel při odčítání.

IV. Práce na novém materiálu.

1. Objevování nových poznatků.

Učitel vloží obrázek.

Kolik zajíčků je na obrázku? Kolik zajíčků utíká? Kolik zajíčků zbývá? Uveďte příklad.

6-2=4

Co se stane s prvním největším číslem při odečítání? (Snižuje se).

Co se stane s druhým číslem? (Je odečten).

A třetí číslo (nahlášené učitelem) ukazuje rozdíl mezi prvním a druhým číslem.

Při práci se na tabuli objevují názvy čísel MÍNUS, ODČÍST, ROZDÍL.

2. Práce podle učebnice.

Přečtěte si téma lekce na straně 29.

Podívejte se na první kresbu. Vytvořte úkol. Přečtěte si řešení. Jak se nazývají čísla při odečítání?

V. Tělesná výchova minut.

Hudební tělesná výchova "Sněhulák"

VI. Konsolidacenastudovaný materiál.

1. Práce na úkolu č. 3.

Přečtěte si problém. Pojmenujte stav, otázku. Určete typ úkolu.

Rozhodni se. Přečtěte si příklad pomocí názvů čísel. Zapište si úkol.

2. Práce ve skupinách.

Vytvořte si vlastní úlohy odčítání.

3. Tvůrčí práce ve dvojicích.

Hádej hádanku.

Kdo létá na jaře?

Pobaví zvučnou písní.

Pro koho je palác připraven?

Jistě...

(Špaček)

Jaro přijde brzy. Stěhovaví ptáci se k nám vrátí. Postav domeček pro špačky z geometrických tvarů.

VII. Shrnutí lekce.

Co nového jste se naučili?

Co si z lekce pamatuješ?

Co bylo těžké, jaký úkol?

Řekněte nám podle schématu, co jste se v lekci naučili?

Vím….

Jsem si vzpomněl….

Byl jsem schopen.....

Pokud se vám lekce líbila, vyberte si sněhovou vločku. Pokud jste zklamaní -

déšť.

Lekce matematiky „Minuend, Subtrahend, Rozdíl“

Během vyučování.

    Organizace času.

Zazvonil zvonek

Lekce začíná.

Jakou lekci? (lekce matematiky)

Proč studujeme matematiku? Co se učíme v hodinách matematiky?

Zkontrolujeme vaši náladu: (sluneční svit, mrak).

Pojďme zkontrolovat vaše práce.

Měli byste mít: učebnici matematiky, sešit, pero, tužku (jednoduchá).

    Motivace.

Co můžeme říci o čísle 4 (jednociferné, skládá se ze čtyř jedniček, dokonce stojí mezi 3 a 5)

Jsou to tedy stěhovaví ptáci.

Chování havranů v tento den předpovídalo povahu jara. „Pokud havrani poletí přímo do starých hnízd, bude jaro přátelské, teplé, slunečné. A dnes ve třídě uspějeme. Budeme spolupracovat. Usmějme se na sluníčko a zapišme si číslo do sešitu.

    Aktualizace znalostí.

Kaligrafie.

Jaká čísla ještě známe? (podíváme se na číselnou pásku)

123456789 10 je segment přirozené řady čísel.

Kolik čísel? 10

Pojďme si je pěkně zapsat.

Proč jsme se naučili psát čísla? (zapisovat čísla, nerovnice a rovnosti, řešit úlohy).

    Slovní počítání.

Zatímco jsi krásně zapisoval čísla, přiletěla k nám sova. Je to stěhovavý pták?

Sova symbolizuje moudrost. Ocení ústní výpočet, který je v elektronickém prostoru (pracuje na MACBUKS) název webu…….

Proč provádíme mentální výpočty?

Zvedněte ruku: Kdo všechno udělal správně, kdo si zaslouží pochvalu?

Kdo udělal chybu?

    Vytvoření problematické situace.

V zemi matematiky je vše jasné, přesné a určité. Vše zde podléhá zákonům matematiky. Jakékoli vztahy, pojmy mají své přesné názvy – termíny.

Soroka je bohužel nezná a přinesla nám úkol.

Je straka zimující pták nebo tažný pták?

Přinesla obrázky.

Na jaké dvě skupiny je lze rozdělit?

Kterou z těchto rovností lze použít na obrázky?

Jaké další rovnice můžeme vytvořit? (4+2=6)

Čtěte různými způsoby: plus, přidat, zvýšit o, součet.

Napište s těmito čísly výraz pro odčítání.

Jaké pravidlo jste použili při skládání výrazu pro odčítání (inverzní akce součtu je odčítání).

Čtěte výraz různými způsoby: odečtěte, mínus, zmenšete, ?.

čeho sis všiml?

Minuend, subtrahend, rozdíl - karty.

Práce ve skupinách.

    Formulace problému.

Chcete vědět, jaká čísla se volají při odečítání?

V zápisu pro odčítání musí mít každé číslo také svůj název a dnes si je nadefinujeme.

Téma lekce.

Téma naší lekce je: Názvy složek při odčítání.

Proč potřebujeme tyto znalosti? (naučte se správně číst výrazy pro odčítání, řešit problémy, rovnice atd.)

Tyto znalosti potřebujeme pro další vzdělávání.

Jaký je účel lekce?

    Pamatujte na názvy čísel při odčítání.

    Při odečítání nastavte názvy složek.

Straka běloboká hodně brblá a vše míchá. Při odčítání přinesla názvy složek čísel, ale byla tak zmatená, že to bez naší pomoci nezvládla. Zkusme strace pomoci.

Práce ve skupinách: na listech A4 výraz 6-2=4

Zadání: dostali jste listy s výrazem 6-2=4 a kartičky s odčítacími složkami (minuend, subtrahend, rozdíl). Pod každé číslo nalepte jednu kartu.

Jak zjistit, kdo má pravdu?

Nahlédněte do učebnice, encyklopedie, zeptejte se učitele nebo elektronických zdrojů.

    Objevování nových poznatků.

Jaké kroky podnikáme při objevování nových poznatků?

Co já nevím?

Sám si cestu najdu.

Začněme s výzkumem.

Abyste na to přišli, musíte si zapamatovat, co to znamená odečíst? (vzít, odložit, odložit).

Před vámi je geometrický obrazec (kruh).

Je celý? (Ano)

Z kolika dílů se skládá? (6)

Můžeme si z toho něco vzít? (Ano)

Bude se kruh zvětšovat nebo zmenšovat? (bude klesat)

Co se s tím stane, když vezmeme část z celku? (celý se sníží)

Proto: celé číslo 6 je minuend.

Co se stane s druhým číslem, s částí kruhu. Tuto část 2 přidáme nebo odečteme.

Proto: Část 2 je subtrahend.

Kolik kusů zbývá? (4).

4 je rozdíl mezi prvním a druhým číslem, tzn. O kolik více je 6 než 2? (ve 4).

Při porovnávání se klade otázka „o kolik“, aby se našel rozdíl.

Proto: část 4 je rozdíl.

Minimální subtrahendový rozdíl

Pokud se výsledek odčítání nazývá „rozdíl“, pak výraz 6-2 lze nazvat stejně – rozdíl čísel.

Jak dokázat? (mezi 6-2 a 4 je znak =)

rozdíl rozdíl

Všechna čísla dostala po odečtení jména. Složky opakujeme při odčítání unisono.

    Tělesná výchova minuta.

    Primární konsolidace.

A). Ověřte si naše závěry pomocí učebnice. (str. 29).

Jaké ptáky vidíme na str. 29. (Hýli) stěhovaví nebo ne?

b). Upevněme své znalosti řešením úlohy č. 3 str. 29.

Vytvořte si vlastní problémy s odečítáním.

PROTI). Zatímco jsme vymýšleli problémy, přišel k nám na návštěvu další ptáček - kavka. Přinesla příklady. Zkontrolujeme rozdíly ve všech výrazech.

3+5 - součet

5-1 - rozdíl

4-9 – nesprávné, minuend musí být větší než subtrahend.

7-4 - rozdíl

6-3 - rozdíl

8+2 – součet

G). Aby bylo jaro slunečné a naše třída ještě přátelštější, postavme domečky pro havrany pomocí geometrických tvarů.

Jaké geometrické tvary vidíte na svých stolech? (kruh, čtverec, trojúhelník).

Jaká věda je podrobně studuje? (geometrie).

Postavit dům.

Zkontrolujte se navzájem, všichni uspěli. Pomozte si navzájem, pokud se objeví potíže.

d). Diferencovaný úkol.

Otočte dílky a vyberte si úkol.

Kruh: Čtverec: Trojúhelník:

(snadná úroveň) (střední úroveň) (obtížná úroveň)

7 – 4 = … 5 - … = 3 9 - … = 6

6 – 3 = … 4 - … = 2 … - 3 = 7

8 - 5 = … 6 - … = 4 10 - … = 10

Vyberte úroveň. Místo teček vložte číslo nebo aritmetický symbol.

    Odraz.

Řekněte nám podle schématu, co jste se v lekci naučili?

Jsem si vzpomněl….

Byl jsem schopen.....

Změnila se vaše nálada?

Shrnutí lekce matematiky na téma „Složky odčítání: minuend, subtrahend, rozdíl“ (1. ročník).

O sobě: Moje učitelská kariéra začala na škole hned po absolvování vysoké školy v roce 1988. Mým pedagogickým a životním krédem je milovat dítě a přijímat ho takové, jaké je.

Typ lekce: lekce objevování nových poznatků.
Formát lekce: lekce - hra
Účel lekce: Při odečítání se seznamte s názvy složek.
úkoly:
Vzdělávací:
1. Pracujte na správném používání těchto pojmů v řeči.
2. Pokračujte v poznávání regionu a hranic.
3. Zpevněte dovednosti počítání do 6.
4. Naučte se určovat vztah mezi částí a celkem.
5. Opakujte sčítání a odčítání na číselné ose.
Vývojový: rozvíjet matematické a tvůrčí schopnosti, řeč, logické myšlení, paměť.
Vzdělávací: pěstovat lásku k tématu, smysl pro kamarádství a kolektivismus.
Zařízení:
- karty se slovy „snížit“, „odečíst“, „rozdíl“;
— kresba Karabase Barabase;
— obrázek tří truhel na obálkách;
- čísla řezů, sazba;
- učebnice - sešit „Matematika“ od L.G. Petersona.

Během lekcí:

1. Organizační moment. Formulace problému. (2 minuty)
- Kluci, vy a já už víme, jaká čísla se volají při sčítání. Jak?
— Dnes se ve třídě musíme naučit, jaká čísla se nazývají při odčítání.

Zazvonilo na hodinu
Znayka se těší na setkání s vámi.
Seznámí vás s novými jmény.
Přinesl je do třídy v této obálce.
(Vezmu obálku a vyndám z ní lístek):
"Já, Karabas Barabas."
Ukradl jména!
Chcete je poznat?
Dokonči mé úkoly."

- Co, kluci, zachováme jména?
- Tak se dáme do práce.

2. Ústní počítání. (5 minut)
1. Uveďte odpověď:

Snížit o 1:

Snížit o 2:

Žáci tvoří příklady a řeší je.

2. Řešení problémů:
Přinesla matka husa
Šest dětí se prochází po louce.
Všechna housata jsou jako koule.
Tři synové, kolik dcer?
(6 – 3 = 3)

Na keři před plotem
Šest jasně červených rajčat.
Pak vypadli čtyři.
Kolik zbylo na keři?
(6 – 2 = 4)

Taťána krásně vyšívala
Dvě lilie a dva tulipány,
Tři jablka a hrušky.
Jaké nádherné květiny!
Řekni mi, kolik jich znáš.
(2 + 2 = 4)
Odpovědi jsou vyvěšeny na tabuli

— Sečtěte odpovědi, které jste obdrželi, a hádejte, který předmět má Karabas Barabas nejraději:

- Proč Karabas Barabas miluje ze všeho nejvíc zlatý klíč?
(Protože tento klíč otevírá dveře, za kterými jsou uloženy poklady)

— Dokončeme poslední úkol Karabase Barabase:
Karabas Barabas má tři truhly.
Ukládají zlato, stříbro a naše jména čísel.
Hádejte, co je ve které truhle, jestli ve 2. truhle je stříbro a v 1. není zlato.

Na desce jsou zavěšeny 3 obálky s obrázky truhel.
Učitelka pod vedením dětí napíše na tabuli pod obálky, co je v které truhle:
1 hruď: jména čísel
2 hrudník: stříbrná
3 hruď: zlatá

Učitel vyjme a pověsí na tabuli kartičky s názvy čísel.
- Výborně!

3. Objev něčeho nového. Zavedení komponent odčítání. (10 min)
1. Praktická práce.

— Položte na stůl 6 kruhů. Posuňte 2 kruhy doprava.
- Kolik kruhů zbývá? (4)
- Jak zapsat tuto operaci v číslech? (6 – 2 = 4)
-Které číslo je největší? (6)
— Jak se jmenuje číslo 6? (Celý)
— Jak se jmenuje číslo 2? (Část)
- Jaký je výsledek? (Část)
- Vraťte 2 kruhy na původní místo. Nyní je opět odsuňte stranou.
— Co můžete říci o počtu kruhů na levé straně?
(Bylo 6, nyní jsou 4. Počet kruhů se snížil.)
— Jak se podle vás jmenuje číslo 6? (Minuend)
(Kartičky se jmény jsou upevněny na tabuli, děti si vyberou jednu ze tří)

MINUEND

SUBTRAHEND

ROZDÍL

Karta „snížení“ je přiřazena číslu 6
- Co si myslíte, že se stane, když přesuneme a odstraníme předměty?
- Co to děláme? Řekněte to matematickým jazykem. (Odčítat)
— Jak se bude jmenovat číslo 2? (Subtrahend)

„Účetní“ karta je vyvěšena pod číslem 2
- Jaké je číslo 4? (Rozdíl)
- Nebo výsledek odečítání.
- Co se ještě nazývá rozdíl? (6–2)
- Výborně! Předložili jste své vlastní verze názvů čísel.

2.Práce s učebnicí.
— Otevřete učebnici na straně 62 č. 1.
— Podívejte se na poznámku v rámu.
— Jak se jmenuje největší číslo v záznamu?
- Jak se jmenuje číslo, které bylo odečteno?
- Jak se jmenuje číslo, které jste dostali v odpovědi?
- Co se ještě nazývá rozdíl? (samotný příklad)
- Jak můžeme číst tento příklad?
— Čteme sborově zápis v učebnici.
- Přečtěte si náš příklad (na tabuli) různými způsoby.

3. Hledání neznámých komponent metodou výběru

č. 2 strana 62
a) 1. řádek tabulky:
- Co je známo?
- Pojmenujte minuend, subtrahend.
- Jaký je rozdíl? (Část)
- Čemu se to rovná? (6 je 2 a 4, což znamená, že rozdíl je 4, proto napište číslo 4 do „okna“)

b) 2. řádek tabulky:
- Podtrhněte minuend červeně, odečtení modře.
- Jaký je rozdíl?
— Výsledek zapište do „rámečku“.

c) 3. řádek tabulky:
- Co je známo?
- Čemu se rovná minuend?
- Jaký je rozdíl?
- pojmenovat celek a části.
- Čemu se rovná subtrahend?
- Dokaž to.
- Jaký jiný výraz lze s těmito čísly vytvořit?
(5 – 3 = 2)
d) 4. řádek tabulky:
- Co je známo?
- Co potřebuješ najít?
- Celek zakroužkujte a části podtrhněte.
- Jak najít celek?
— Výsledek zapište.
- Jaké výrazy lze učinit na základě toho, co bylo přijato?
(5 – 1 = 4, 4 + 1 = 5, 1 + 4 = 5)
- Přečtěte si příklady. Pojmenujte subtrahend, rozdíl.

4. Minuta tělesné výchovy (1 min)
Jedna, ano, tři, čtyři, pět.
Děti šly ven na procházku.
Ocitli jsme se na louce
Běžím nejrychleji.
Pryskyřníky, sedmikrásky, růžové kaše.
Shromáždili jsme naši první třídu -
Toto je kytice, kterou máme!

5.Opakování probrané látky. (12 min)
1. Oblasti a hranice.
č. 3 strana 62
Příklady jsou ilustrovány ze života.
a) Hra „Jak chytat vlky“
— Potřebujeme udělat dva ploty z vysokých kůlů – jeden uvnitř druhého. Zkusme to.
Kluci se seřadili do dvou kruhů.
— Kde je hranice a kraj?
(Ostrovní hranice se skládá z jedné vnější a dvou vnitřních).

2. Samostatná práce.
č. 4 strana 62

3. Řešení příkladů pomocí číselné osy.
č. 5 strana 63

4. Sestavování číselných výrazů z výkresu
č. 6 strana 63
a) Podle velikosti:
— Na jaké skupiny byla rozdělena první sada postav?
(Na velikost)

- Jaký výraz jsi dostal? (2 + 4)
- Kolik čísel je celkem? (6)

b) ve tvaru:
-Uveďte znamení rozdělení druhé sady.
(podle formy)
— Kolik postav je v každé skupině?
- Napište výraz. (3 + 3)

c) Podle barvy:
— Kolik skupin je ve třetí sadě?
— Kolik postav je v každé skupině?
- Na základě čeho byli rozděleni do skupin? (podle barvy)
-Jaký výraz jsi napsal? (2 + 2 + 2)
- Co mají všechny výrazy společného?
— Co je spojuje?

5. Akční znaky.
č. 7 str. 63 (Vyřešeno s komentářem)
6. Řešení příkladů na sčítání a odčítání.
č. 8 strana 63
— Vysvětlete význam tohoto úkolu.

6. Shrnutí lekce. (1 min)
– O čem jste se učili ve třídě?
- Co jsi studoval?
— Co se vám na lekci nejvíce líbilo?
-Co se ti povedlo nejlépe?

Veřejná lekce

Položka: matematika.

Předmět:

Třída: 1.

UMK:"Škola Ruska"

Cílová: vytvářet podmínky pro to, aby studenti objevovali nové poznatky: názvy složek odečítacích akcí, podporovat rozvoj výpočetních dovedností.

Cíle lekce:

Formování komunikativních učebních dovedností studentů.

Typ lekce:

BĚHEM lekcí

1. Organizační moment.

Psychické rozpoložení žáků.

Učitel- Pojďme se na sebe usmát. Kéž nám všem lekce přinese radost z komunikace.

Dnes ve třídě, kluci, najdete mnoho zajímavých úkolů, nových objevů a vašimi pomocníky budou: pozornost, vynalézavost a vynalézavost.

2. Aktualizace znalostí

Učitel- Začněme naši lekci rozcvičkou. Pojďme si zahrát hru "Tic Tac Toe". Podmínky hry: pokud je tvrzení správné, dáme křížek, a pokud ne, dáme nulu.

(děti dostaly listy s hřištěm)

1. Součet čísel 4 a 3 je 6 (nula) 2. Zmenšíte-li 10 o 3, dostanete 7. (křížek) 3. Na talíři bylo 7 jablek, snědla se 2 jablka. Na talíři zbylo 5 jablek. (křížek) 4. 8 je 7 a 2 (nula)

Vzorová kontrola.

Učitel- kdo ne?

(3 lidé zvedli ruce)

Co je třeba opakovat, aby nedošlo k chybám?

Děti: - Potřebuji zopakovat názvy komponent

A musím správně řešit problémy.

Učitel- Dobře, že jsi dokázal najít své chyby. Příště buďte opatrní.

Ohněte kus papíru (čtverec) diagonálně. Jakou postavu jste získali?

Děti: - Výsledkem je trojúhelník

Učitel- Co když složíte 2 trojúhelníky? Jaký tvar získáte? (pracovat v párech)

Děti: - Artyom a já jsme skončili se čtvercem

A máme velký trojúhelník.

Učitel - Jaký tvar můžete postavit ze 4 trojúhelníků?

(práce ve skupinách po 4 lidech).

Děti se otočily k vedlejší lavici a začaly stavět různé postavičky.

VÝSLEDEK. Výborně! Úkol jsme splnili. Máte různé postavy, protože jste také odlišní a myslíte jinak.

3. Práce na novém tématu

Učitel- Dnes jdeme do pohádky, jejíž hrdinka žije v jednom z domů.

Učitel- Abyste to zjistili, musíte splnit úkol:

Učitel- Na jaké dvě skupiny lze tyto výrazy rozdělit?

Děti: - Lze rozdělit na sčítání a odčítání.

Učitel- Napište tyto výrazy do dvou sloupců.

(Děti zapisují výrazy do sešitů)

Učitel- Co mají společného výrazy v prvním sloupci?

Děti:- V těchto výrazech je odpověď 5

Učitel- Naše hrdinka bydlí v domě č. 5.

- Poznal jsi ji?

Děti:- Tohle je Červená Karkulka

Učitel- Jednoho dne šla Karkulka přes les navštívit babičku. A jakmile vešla do lesa, z ničeho nic se před ní objevil Vlk.

Ale musím vám říct, že Vlk v naší pohádce byl velmi zdvořilý, nesmírně zdvořilý a nabídl se, že k ní dívku doprovodí.

Ten les byl neobvyklý, protože v něm žila úžasná zvířata: všichni studovali na lesní škole, byli zvídaví, četli různé knihy, a proto věděli spoustu zajímavých věcí. Věděli jste, že dnes je v lese vyhlášen Den poznání a všichni obyvatelé lesa si při setkání kladou různé otázky a úkoly?

Vlk byl první, kdo se nabídl, že splní svůj úkol.

Učitel- Přečtěte si matematický zápis pomocí názvů čísel při sčítání.

Děti: - První člen je 2, druhý člen je -3, hodnota součtu je 5

(Kluci čtou všechny záznamy).

Učitel- Nyní si přečtěte matematický zápis pomocí názvů čísel při odečítání.

(děti mlčí)

4. Vyjádření výchovného problému (2 min)

Učitel- Podařilo se vám dokončit úkol?

Děti: - Ne

Učitel- Co je za problém?

Děti: - Nevíme, jaká čísla se volají při odečítání

Učitel- Jaké si myslíte, že bude tématem dnešní lekce?

Děti: - Názvy čísel při odečítání

Učitel- Co bychom se měli naučit?

Děti: - Musíme se naučit pojmenovávat čísla při odčítání, správně číst odčítací výrazy

Učitel- Dnes se pokusíme udělat objev.

(Každá skupina obdrží 3 obálky s kartami.

V 1 obálce jsou kartičky s nápisem zmenšeno, mínus, odstraněno.

V obálce 2 - odečteno, odsunuto, vyhozeno.

Ve 3. obálce – rozdíl, rovnost, výsledek.)

Učitel- Při odečítání se první číslo zmenšuje, jak se tedy dá nazvat?

Vyberte si správné jméno podle svého názoru a položte ho před sebe.

(chlapci plní úkol)

Učitel- Druhé číslo se odečítá, jak se tedy dá volat?

Vezměte druhou obálku a vyberte správný název.

Učitel- Třetí číslo ukazuje rozdíl mezi prvním a druhým číslem, jak se tedy dá nazvat?

Udělejte totéž s třetí obálkou.

Zde jsou tři jména. Kde můžeme zkontrolovat, zda je úkol splněn správně?

Děti: - Můžete si to ověřit pomocí učebnice.

Učitel- Otevřeme učebnici na str. 27 a přečteme si, zda jste uhodli správně.

(studenti otevřeli učebnici a kontrolují)

Výborně. Jména byla vybrána správně.

Stránka s návodem:

Nyní si přečtěte matematický zápis pomocí názvů složek akce odčítání.

MÍNUS, ODČÍST, ROZDÍL

Výsledek: splnili jsme vlčí úkol a naučili se názvy čísel při odčítání. Pojďme dál

5. Primární konsolidace

Učitel - Po překonání určité vzdálenosti lesem se naši hrdinové setkali

Loiosoao

(odpověď: liška. Opakovaná písmena je třeba odstranit)

Práce ve skupinách.

Učitel- Chlapi, nyní se pokusíme splnit úkol 1 v učebnici s využitím znalostí, které jsme získali.

(Úkol 1. Minuend je 9, subtrahend je 4. Zapište rozdíl těchto čísel a vypočítejte jej)

Každá skupina dostane list A4 a fix.

Učitel- Řešení zapište na list papíru velký tak, aby bylo vidět z tabule. Nezapomeňte, že musíte vysvětlit, proč jste se rozhodli pro toto rozhodnutí.

Zástupce skupiny přijde k tabuli, připevní list magnetem a vysvětlí řešení, které skupina provedla.

Přibližné vysvětlení dětí:

Minuend je první číslo, které zmenšujeme, takže jsme napsali 9. Subtrahend je číslo, které odečteme, což znamená, že dáme znaménko mínus a číslo 4. Vypočítali jsme výsledek - je to 5. Takže hodnota rozdíl je 5.

Po vyslechnutí názoru každé skupiny vyvodíme závěr o správnosti úkolu. .

Kontrola výsledků: slovní odpovědi, signální karty.

Výborně! A tento úkol jste splnili.

A zajíček vás zve k odpočinku.

Tělesná výchova minuta.

Kluci tančí na hudbu.

6. Opakování. Řešení problému

Učitel Další, kdo se dostal na cestu, byl

Učitel- Nabízí

Přečtěte si úkol č. 2, str. 27.

V čem spočívá tento problém?

Přečtěte si prohlášení o problému. co je známo?

Co potřebujete vědět v problému?

Zde jsou dvě krátké poznámky.



Učitel - Který je vhodný pro náš úkol? Proč?

Děti– Postačí to druhé, protože zbylo méně jablek.

Učitel- Zvedněte ruce, ti kluci, kteří nevědí, jak tento problém vyřešit?

Zapište si řešení a odpovězte si sami.

(Při kontrole používáme názvy složek akce odčítání.)

Zkouška.

Zvedněte ruce, pokud jste to udělali jinak.

(Všechny děti splnily úkol)

7. Samostatná práce.

Učitel - Nyní vám navrhuji, abyste pracovali sami. Otevřete tištěné sešity.

Tištěný sešit strana 16 č. 1 (dle možností)

Možnost 1 provádí 1 řádek a možnost 2 – 2 řádky.

Peer review.

(na desce je ukázka)

Výsledek: při plnění tohoto úkolu došlo ke 4 chybám ve výpočtu.

Takže naši hrdinové šli bez povšimnutí do domu své babičky.

Babička měla z hostů velkou radost. Rozhodla se své vnučce a vlkovi pohostit jablky a požádala ji, aby dokončila úkol: napište na jablko následující výraz:

Minuend je 7, subtrahend je 3. Najděte hodnotu rozdílu.

(Děti dostaly nakrájená jablka a napsaly na ně výraz)

Nyní zkontrolujte, zda byl úkol splněn správně (na tabuli je ukázka).

(Všichni kluci dokončili tento úkol)

8. Shrnutí lekce.

- Co nového jste se dnes ve třídě naučili?

Děti:- Dnes jsme se ve třídě učili, jak se říká číslům při odčítání: minuend, subtrahend, rozdíl.

9 .Odraz.

Jak se cítíte na konci lekce?

Nakreslete na jablko smajlíka a ukažte ho.

Děkuji za poučení, udělali jste mi velkou radost a také mám teď radostnou náladu.

Lekce skončila.

Seberozbor hodiny matematiky na 1. stupni

učitelé základních škol

Nikolaeva Světlana Michajlovna

Položka: matematika.

Předmět:„Minuend. Subtrahend. Rozdíl"

Třída: 1.

UMK:"Škola Ruska"

Cílová: vytvářet podmínky pro to, aby studenti objevili nové téma, porozuměli novým pojmům a termínům (seznámili studenty se složkami odčítání) a podporovali rozvoj výpočetních dovedností.

Cíle lekce:

Seznámit studenty s pojmy „minuend“, „subtrahend“, „rozdíl“, naučit je používat nové termíny při skládání a čtení matematických výrazů pro odčítání;

Podporovat rozvoj myšlení, paměti, pozornosti;

Rozvíjet schopnost komunikace s vrstevníky s přihlédnutím k odlišným názorům a dodržování pravidel komunikační kultury a kultury řeči.

Typ lekce: lekce „objevování“ nových poznatků založených na technologii aktivity metody.

Plánované výsledky vzdělávání:

Osobní: formování vzdělávacího a kognitivního zájmu o vzdělávací materiály; schopnost hodnotit své vzdělávací aktivity.

Metasubjekt:

    regulační učební úkoly: být schopen přijmout a udržet učební úkol; plánujte své akce v souladu s úkolem; provádět postupnou kontrolu výsledku; adekvátně vnímat návrhy a hodnocení soudruhů;

    kognitivní UUD: umět používat znakově-symbolické prostředky k zaznamenání nových pojmů a řešení problémů; vytvořit zprávu ústně; provádět analýzu objektů s cílem identifikovat podstatné znaky, porovnávat a klasifikovat podle stanovených kritérií;

    komunikativní UUD: umět formulovat vlastní názor a postoj; klást otázky; vzít v úvahu odlišné názory a zdůvodnit svůj postoj; vykonávat vzájemnou kontrolu.

Předmět: Studenti se naučí pojmenovávat složky při odčítání; používat názvy součástí při skládání a čtení matematických rovnic; opakovat metody řešení problémů studovaného typu.

Formy organizování dětských aktivit: skupinové, kolektivní, individuální.

Použité metody: prezentace problému, výkladová a názorná, práce s učebnicí, ústní a písemná cvičení.

Zařízení:

    učebnice Moro M.I., Volkova S.I., Stepanova S.V. „Matematika“, 1. stupeň, 2. část;

    počítač, multimediální projektor;

    Pracovní sešit k učebnici

    signální karty;

    referenční diagramy, karty pro samostatnou práci.

Výuka probíhala na 1. stupni. Má 25 žáků, z nichž 2 nenavštěvovali mateřskou školu. Podle výsledků diagnostiky úrovně rozvoje mají 3 studenti (12 %) vysokou úroveň rozvoje, 15 studentů (60 %) průměrnou úroveň a 7 studentů (28 %) nízkou úroveň rozvoje.

Toto číslo lekce je v sekci „Čísla od 1 do 10. Sčítání a odčítání“.
Při hodině byl zohledněn věk a psychické vlastnosti žáků. Jak? Do obsahu lekce jsem zařadila prvky výuky universálních výchovných akcí školáků: cíle lekce si určovali sami studenti na základě odpovídající problémové situace. Svou lekci jsem postavil v souladu s požadavky stanovenými federálním státním vzdělávacím standardem s využitím informačních a komunikačních technologií.

Během hodiny byly realizovány principy srozumitelnosti, vědeckosti (děti operují s vědeckými pojmy), přístupnosti (implementováno při výběru materiálu) a principu propojení učení se životem.
Důležitým bodem i v hodině bylo dodržování zdravotně nezávadného režimu: střídání druhů činností, dynamická pauza, cvičení na odlehčení očí.
Obecná organizace práce v hodině umožnila vytvořit ve třídě pracovní prostředí a racionálně rozvrhnout čas v každé fázi.

V lekci byly použity následující formy a metody výuky:
verbální (ústní sdělení, dialog);
vizuální (multimediální prezentace fází lekce);
metody ústní a písemné kontroly a sebekontroly;
praktické (účast na „přeměně“ jedné postavy v jinou);
metoda hledání problémů (při výběru názvů komponent akce).
Během lekce byly použity různé formy studentských prací:
- v párech;
- skupina.
V průběhu hodiny byly pro zintenzivnění práce použity různé druhy kontrol: sebekontrola z tabule, vzájemná kontrola odvedené práce ve dvojicích. Vznikly tak regulační UUD.

Během práce kluci prokázali vysokou úroveň zvládnutí materiálu, rozvinuli výpočetní dovednosti a schopnosti, byli pozorní, zdvořilí, trpěliví k sobě a důsledně a logicky prezentovali studovaný materiál.
Materiál vybraný pro lekci byl k dispozici všem studentům této třídy. Zvolený typ a forma vedení lekce se osvědčila.

To byla lekce z BOZP. Během lekce byly představeny pojmy „minuend, subtrahend, rozdíl“. Pro sebeurčení v činnosti byla vytvořena problematická situace, která žákům prokázala nedostatek matematických znalostí. Studenti se naučili určit téma hodiny a formulovat bezprostřední učební cíl.

Výsledkem skupinové práce byly návrhy, jak pojmenovávat čísla při odčítání. Odhady dětí byly kontrolovány pomocí učebnice. Tato práce byla provedena tak, aby se žáci naučili získávat nové poznatky, nacházet odpovědi na otázky pomocí učebnice, své životní zkušenosti a informace získané v hodině.

Pro upevnění naučeného materiálu prostřednictvím činností dětí byl stanoven další cíl lekce: naučit se zapisovat a rozlišovat. K tomu byl využit herní moment.

Testování znalostí bylo prováděno při samostatné práci v sešitech, které obsahovaly úkoly různé úrovně složitosti. Samostatná práce byla kontrolována jako výsledek postupného autotestu na vzorku. Sebehodnocení dokončeno.

Při práci s matematickým vějířem a emotikony byla poskytnuta zpětná vazba.

Testování rozvoje dovedností a schopností bylo organizováno po celou dobu lekce:

Odpovědi na otázky učitele;

Slovní počítání;

Aritmetický diktát;

Řešení úloh studovaného typu.

Různé formy organizace vzdělávací práce:

Čelní;

Individuální.

Vytvoření emocionálně příznivé situace:

Herní techniky;

Zábavný materiál pro počítání;

Úkoly zaměřené na rozvoj prostorového myšlení.

Typy ovládání:

Student - student (pro skupinovou práci a párovou práci)

Sebeovládání

Student - učitel (porovnává vaši práci s modelem)

V různých fázích lekce byly použity následující metody:

Slovní;

Vizuální.

O vysoký výkon žáků v průběhu celé lekce se starali:

Správná regulace délky a racionálního střídání různých druhů činností;

Použití vizuální metody výuky;

Přítomnost dialogu mezi učitelem a studenty;

Okamžiky přechodu z jednoho typu činnosti na jiný;

Udržování zájmu o proces učení prostřednictvím nestandardních úkolů a rozvojových úkolů.

Psychologická atmosféra byla udržována demokratickým komunikačním stylem, vytvářejícím situaci úspěchu pro každého studenta, stimulující aktivitu studenta, která zajišťuje emocionální pohodlí a psychickou bezpečnost.

Věřím, že všechny cíle stanovené během lekce byly splněny. Děti se učily látku s přihlédnutím ke schopnostem každého dítěte a nedošlo k přetížení.

Studijní čas v lekci byl efektivně využit, plánovaný objem lekce byl splněn. Intenzita hodiny byla optimální s ohledem na fyzické a psychické vlastnosti dětí.

Lekce byla shrnuta. Studenti se naučili klást si navzájem otázky k tématu lekce a odpovídat na ně.

Na konci hodiny byla provedena sebeanalýza aktivit žáků v hodině. Děti hodnotily svou práci ve třídě pomocí emotikonů.

Myslím, že lekce splnila svůj cíl.