Vývoj dítěte na písmeno m. Shrnutí lekce gramotnosti na téma: „Zvuky M, Mb a písmeno M“

Poznámky k lekci gramotnosti

v přípravné školní družině

"Zvuk a písmeno M"

Cíle: 1. Vzdělávací: Naučit děti identifikovat hlásku první souhlásky ve slově; zavést písmeno M; upevnit dovednosti analýzy zvuku, sestavení zvukového diagramu slova; upevnit schopnost obnovit deformovanou větu.

2. Vývojové: Rozvoj fonematického sluchu a sluchově-verbální paměti; rozvoj logického myšlení, pozornosti, paměti.

3. Výchovné: pěstujte přátelský a respektující přístup ke členům své rodiny.

Vybavení: obrazy „Dům“, obrázky: míč, myš, malina, mouka, medvěd, kouř, auto; zvukové domy; písmena M, rozdělená abeceda; modré a červené kruhy pro označení zvuků; kartičky se slabikami a slovy: am, om, um, ma, mo, mu, mami.

Průběh lekce

I. Organizační moment.

Dobré ráno. Podívejte se, kolik hostů k nám přišlo, pozdravte je.

Nyní se postavte do kruhu. Mám v rukou kouzelnou kouli, ta dodává dobrou náladu každému, kdo ji drží v ruce. Předáme si to a popřejeme si dobré ráno.

II. Nahlaste téma lekce. Q: Kluci, dnes budeme pokračovat v cestě po kouzelné zemi zvuků a písmen, seznámíme se s novými zvuky a písmeny. Řekněte mi, jaký je rozdíl mezi písmenem a zvukem?

Slyšíme a vyslovujeme zvuky, ale nevidíme je, ale vidíme, píšeme a čteme písmena.

Otázka: S některými zvuky a písmeny jsme se již seznámili. Vyjmenuj je.

A, O, U, I.

Q: Co jsou zač?

Samohlásky.

Otázka: Jak se vyslovují? + Zdarma, snadno, s hlasem.

Otázka: Podívejte se na diagram tohoto slova. Z jakých zvuků se skládá? + Ze samohlásek.

Q: Kolik jich je? + Dva.

Otázka: Vyberte pro tento diagram krátká slova. Ach! Páni! Eeyore!

Q: Jak se jmenují zvuky, když nám něco překáží při jejich vyslovování? + souhlásky.

co to je? (obraz „Domov“ je vystaven)

Jaký zvuk jsi naposledy slyšel v tomto slově?

Dnes budeme studovat zvuk a písmeno „M“

Ano, potřebujeme písmeno, které zastupuje tyto zvuky. Tady je.

Hůl a hůl, s klíštětem mezi nimi.

A všem je to hned jasné: výsledkem je písmeno M.

Drželi jsme se za ruce a vstali

A začali vypadat jako M. Vypadají kluci jako písmeno M?

Q: Podívejte se na ni pozorně. Jak vypadá? Otázka: Kolik prvků má? Otázka: Nyní napíšeme tento dopis do vzduchu.

III. Charakteristika zvuku artikulačními a akustickými charakteristikami. Při vyslovení hlásky [m] jsou rty sevřené, v cestě proudu vzduchu je překážka, proud vzduchu jakoby rty trhá.

co je to za zvuk? (souhláska)

A chci si s tebou zahrát slovní hry. Pojmenujte zeleninu hláskou M (mrkev, rajče).

Pojmenujte ovoce a bobule s tímto zvukem (rybíz, mandarinka, malina, citron).

Nyní pojmenujte jarní měsíce hláskou M (březen, květen).

Otázka: Znám jinou hru, jmenuje se „Kde zní živě? »

Otázka: Musíte určit místo zvuku ve slově, uprostřed, na konci nebo na začátku.

B: Maska, trpaslík, sumec, muchovník, citron, medúza. (zobrazuji obrázky).

Tělesná výchova moment.

Analýza zvukových písmen.

Q: Kluci, řekněte mi, jaké je podle vás oblíbené slovo všech dětí na světě?

MATKA

O: Pojďme analyzovat toto slovo a vytvořit jeho diagram a pak si ho přečíst.

(vytvoření slovního diagramu).

V: - Jakým láskyplným jménem říkají děti své matce? (Mami, maminko, maminko, milovaná, drahá)

IV. Rozvoj fonematického sluchu.

Nyní si zahrajeme hru „Kdo je pozorný?

- (jméno dívky, vymyšlené dětmi) se učí říkat slova, ale chybí mu zvuky. Pomozme jí: .alina, .ukha, .edved, dy., .ashina, do..

Děti určují umístění hlásky m

Mluvení ve sboru, v podskupinách, individuálně

VI. Tělesná výchova minuta.

VII. Rozvoj zrakové pozornosti a paměti.

Maya a Mitya rádi hrají hru „Co chybí? Ty a já to budeme hrát taky.

Vystaveny jsou hračky: auto, mozaika, pyramida, hnízdící panenka.

Pamatujte, kde jsou hračky. Zavři oči.

Hračky jsou přeskupené.

Nyní otevřete oči. co se změnilo? (Hračky jsou přeskupené. Dříve stála hnízdící panenka mezi autem a pyramidou, ale nyní stojí...).

VIII. Vývoj fonematické reprezentace.

Celá rodina jede na dovolenou k moři. Čím budou jezdit? (autem). Budou létat? (letadlem). Jaká je první hláska ve slově „auto“? Kde jste slyšeli zvuk [m] ve slově „letadlo“?

Co si s sebou vzali? Pojmenujte pouze ty objekty, jejichž názvy obsahují zvuky [m].

IX. Obnova deformovaných vět.

Máma navrhla Mityovi, aby udělal věty. Poslechněte si, co udělal:

"Mami, umyj Mityu."

"Poblíž domu kvetou vlčí máky."

"Dima si umyj ruce mýdlem."

Pomozme Mityovi sestavit tyto věty správně.

Hledání písmene M ve schránce písmen

Najděte písmeno, které představuje zvuky [m]. Přelakujte to.

XI. Shrnutí lekce.

S jakými zvuky jste se dnes setkali?

Co dalšího jste se během lekce naučili?

Co pro vás bylo v lekci těžké?

Děkuji všem za vaši práci.

Tikhonenková Elena Pavlovna

Logoped učitel, MBDOU všeobecná vývojová mateřská škola č. 62 "Zhemchuzhinka, Mytishchi, Moskva

Tikhonenková E.P. Shrnutí lekce v přípravě na učení se číst a psát: „Zvuky M, M a písmeno M“// Sova. 2016. N4(6)..11.2019).

Cílová: objasnění znalostí o zvukech [M], [M"]

úkoly:

  • Vzdělávací: Představte zvuk [M] a grafický obrázek písmene, naučte děti správně podávat akusticko-artikulační charakteristiky a rozvíjejte dovednosti analýzy zvuku.
  • Vývojový: rozvíjet dovednosti ve slovotvorbě přídavných jmen od podstatných jmen, rozvíjet jemnou a hrubou motoriku, dechovou a hlasovou sílu řeči, fonematický sluch, pozornost, myšlení, prostorové vnímání;
  • Vzdělávací: Pěstujte respekt k odpovědím svého přítele.

Zařízení:

Demo materiál: krásná obálka s uvedenou adresou skupiny, kousky světlého papíru, „kameny“ - písmena, „říční“ koberec, velký labyrint s „norky“, dětská myš, kresba domu, vzorový dopis, vzorek úkoly z listu, tři krabice různých typů množství.

Leták: rozstříhané obrázky pro podskupinu dětí, pracovní list s úkoly, tužky, podnosy s písmennými prvky, slovní proužky, kolečka (zelená, červená, modrá).

Průběh lekce

1. Organizační moment

Děti jsou vítány u vstupu do skupiny. "Dobré ráno lidi! Mnozí z vás přišli do školky velmi brzy, ale nezapomněli jste si umýt obličej a vyčistit zuby? Připomeňme si, jak to děláme"

- Samomasážní a artikulační gymnastika

Voda, voda, umyj můj obličej ( Pohybujeme dlaněmi podél čela od středu ke spánkům)

Aby se ti leskly oči ( od koutků očí podél lícních kostí ke spánkům)

Aby se ti červenaly tváře (Třete si tváře dlaněmi krouživými pohyby)

Aby se vám smála ústa (ukazováčky od středu nad horním rtem a poté pod spodním rtem vedou k okrajům rtů)

Zub byl čistý a bílý (usmívejte se, ukazujte zuby a držte po dlouhou dobu)

Logoped: Dnes vám do školky dorazila zpráva ze země zvuků a písmen! (ukáže obálku) „Drazí kluci! Zveme vás k návštěvě naší země, seznamte se s novým zvukem a naučte se psát písmeno představující tento zvuk.“

- práce na síle dýchání řeči

Když děti dají souhlas a vydají se, silnici zablokuje „rychlá řeka“. Žádný přejezd ale není.

Logoped se zeptá dětí, jaké roční období je venku, a požádá je, aby svou odpověď zdůvodnily. (Děti pojmenovávají znamení zimy.)

Logoped: A naše sněhové vločky zakryly všechno na tácu. Pojďme se všichni společně zhluboka nadechnout nosem a pořádně fouknout na sněhové vločky a sevřít rty do hadičky.

Děti odfouknou listy a uvidí „kameny“ s písmeny A, O, U, E, I.

Logoped: Tyto kameny používáme k přechodu řeky.

Přes řeku se pokládají kameny a každé dítě po vzoru učitelky skáče z kamene na kámen a hlasitě a zřetelně volá písmeno pevným útokem.

Když děti přešly na druhou stranu, uvidí dům. "Kdo bydlí v domě?" Děti hádají hádanku:

V podzemí, ve skříni

Žije v díře

Šedé dítě

Kdo je to?... (Myš)

3. Předmět zprávy.

- Práce na slovotvorbě přídavného jména od podstatného jména

Logoped vytáhne majitelce myši. „Existují různé druhy myší. Jak se říká myši, která žije v domě člověka? (myš domácí). Myš na počítači? (počítač). A co myš, která žije na poli?" (polní myš) Polní myš Mila si pro vás dnes připravila úkoly.

- Práce na orientaci na listu papíru a rozvoji sluchové pozornosti.

Před dětmi se objeví tablet - labyrint.

Logoped: Polní myš má mnoho skladišť a všechny jsou propojeny podzemními chodbami. Na můj popud pojďme do prvního skladu a zjistíme, jaký zvuk nám chtějí představit.

Logoped řekne trasu a dítě po ní pohybuje myší: „Jdeme od šipky nahoru, odbočíme doprava, dolů, kolem květiny.“ Norek se vyjme z tablety, obrátí se a uvidíte „?“ (otázka). Učitel ukáže kartu s předměty: květiny, stůl, židle, postel. Požádá o seznam položek: „Co je na kartě navíc? (Stroj. Proč? (odpovědi dětí) Tento dodatečný obrázek nám pomůže odhalit téma lekce. Řekněme znovu slovo „stroj“ a nazvěme první zvuk „(mmmashina).

Děti zvýrazní zvuk [M].

Zde je další úkol: kdo je na této kartě lichý?

Řekněme znovu slovo „medvěd“ a pojmenujeme první zvuk“ (mmbear).

Děti zvýrazní zvuk [Мь].

Znovu pojmenujte první hlásky těchto slov.

Mmmachine. [M]

Mmmmare. [Můj]

Logoped: Ano, a právě o těchto zvucích si dnes povíme.

4. Charakteristika zvuků podle artikulačních a akustických charakteristik.

Logoped: Podívejte se do zrcadla a nejprve řekněte zvuk [M]. A teď zvuk [Мь]. (v sboru, pak samostatně)

Otázky podle schématu:

Máte otevřené nebo zavřené rty? (Nejprve se zavřou a pak otevřou.)

Kde je jazyk? (leží na dně úst)

Brání něco proudění vzduchu z vašich úst? (ano, rty)

Závěr: Jak nazýváme zvuky, při jejichž výslovnosti narazí proud vzduchu na překážku? (souhlásky) Jaké jsou tedy zvuky [M] a [Мь]? (souhlásky).

Logoped: A víme, že souhláskové zvuky mohou být znělé nebo neznělé. Pojďme určit, které z našich zvuků jsou znělé nebo neznělé. Chcete-li to provést, přiložte si dlaň ke krku a vyslovte zvuky [M] a [M]. ... Cítíte zvonění hlasu? Jaké jsou tedy zvuky [M] a [M]? (vyjádřený).

Logoped: Ano, a souhláskové zvuky mohou být měkké a tvrdé. Jakou barvou označujeme pevné zvuky? (modrý). A co ty měkké? (zelená).

5. Rozvoj fonematického uvědomění.

Logoped nabízí další dítě s myší, aby šlo do druhé dírky. (Jdeme nahoru, odbočíme doleva, nahoru, kolem zvonu, kolem hřibu) Na druhé straně norka je nakresleno ucho.

Logoped: Pojďme si zahrát hru „Chyť zvuk“. Budu jmenovat různé zvuky. Uslyšíte-li [M], tleskněte rukama, a pokud [Мь], dupněte nohou... (Logoped zakryje dětem ústa před očima a vyslovuje zvuky) O-v-m-u-m-y-m-m -sh-n-n-m-m-m-m. (Poté slabiky) Ma-so-we-mi-you-om-im-no-but-not. Pak slova: lžíce, ryba, med, kočky, kouř, rajče, malina, lyže, pero, mír, býk, kouř...

A nyní fyzická minuta.

Fízminutka

6. Výslovnost hlásek ve slovech. Určení polohy hlásky ve slově

Děti pracují na stolech s rozstříhanými obrázky pro každé dítě: v 1. řadě je 5 rozstříhaných obrázků: maliny, mrkev, med, citron, zmrzlina, rajčata.

Na 2. řadě jsou rozstříhané obrázky: letadlo, auto, tramvaj, sklápěč, motorka, metro.

Logoped: Pojmenujte nasbírané obrázky jedním slovem. (produkty (potraviny), doprava)

Každé dítě sesbíraný obrázek ještě jednou pojmenuje, přičemž zvýrazní zvuk [m] nebo [m] v jeho hlase a vysvětlí, kde daný zvuk slyšelo. (Na začátku, uprostřed, na konci slova). A umístí kruh na správné místo.

7. Označení zvuků [M] a [Мь] písmenem „EM“.

Jedno z dětí se znovu přiblíží k bludišti a následuje instrukce k jamce. Na zadní straně norky je kresba tužkou. "Kluci, co myslíte, že teď budeme dělat?" (naučte se psát písmeno M).

Kluci, mluvili jsme o zvukech M a M. Slyšeli jsme je, vyslovovali a co dělat, abychom je viděli. Co k tomu potřebujeme? (Dopis).

Logoped: Ano, potřebujeme písmeno, které představuje tyto zvuky. Tady je.

Děti sedí u stolů a dělají písemnou práci. Učitel na kartičce ukáže písmeno M. Kolik prvků obsahuje písmeno? Který? (čtyři vertikální tyče),

Logoped: Sestavte písmeno M pomocí vzorku 4 prvků, které má každý na stole.

- Rozvoj zrakového vnímání.

Logoped: Tužka se rozhodla vás otestovat a téměř úplně nám zakryla dopis před očima, schovala ho za kresbu (ukáže kartičku a nasměruje pozornost dětí k jejich pracovnímu listu) (Příloha)

Najděte písmeno za řádky a vybarvěte ho napůl modrou a napůl zelenou tužkou. Aby bylo písmeno krásné, musíte natáhnout prsty.

- Prstová gymnastika.

V našem malém domě

Existují šedé myši

Takže šmírují

Všechno v kuchyni je vzhůru nohama

Kruhové pohyby s prsty

Pod stolem dupou

Vychutnávání mléka

Chtějí sedět na lavičce

A děsí tam chlapy

"Lavice"

Pak do skříně vlezou myši

Na židli jsou pak zlobivé dívky

Opravdu to chci stihnout

A šup pod postel

Rychle skryjí myši

Poté děti písmeno vybarví.

Logoped: Nyní napíšeme dopis do vzduchu: (Logoterapeut vysvětluje a ukazuje)

Držet a držet,

Mezi nimi je klíště.

A všem je hned jasné:

Výsledkem je písmeno M.

Několikrát děti spolu s logopedem „píšou“ dopis do vzduchu. Poté logoped položí na tabuli ukázku následujícího úkolu. Děti mají úkol vytištěný na pracovním listu. Děti se učí psát dopis jednoduchou tužkou podél tečkovaných čar. Děti obkreslují písmeno na kousky papíru, potom písmeno samy napíší podle předlohy.

8. Rozvoj fonematické reprezentace a práce na analýze zvuku a schématu slova „dům“.

Naše pozvánka obsahuje zvuky: nevidíme je, ale slyšíme je. Pokud rychle pojmenujete zvuky v pořadí, v jakém jste je zachytili, poznáte slovo z obálky.

Logoped vyjme a „hodí“ zvuky [d] (Mášo, jaký zvuk jsi zachytil?), [o] (Ivane, jaký zvuk jsi zachytil?), [m]. Jaké slovo bylo v obálce? (Dům). Výborně, odvedli jste dobrou práci.

Děti mají na stolech obálky s kolečky pro analýzu zvuku. Potřebují vytvořit správný diagram z kruhů.

Nyní vymyslete krásné věty s tímto slovem.

9. Organizace závěru lekce.

Naše lekce skončila.

S jakými zvuky jste se seznámili?

Který úkol se vám líbil nejvíce?

Logoped: Cestování s vámi se mi líbilo, tak jsem si pro vás připravil překvapení na památku. Není v prvním a ne ve vysokém boxu.

Děti hádají. Toto je obrázek posledního úkolu z pracovního listu. Děti jsou vyzvány, aby splnily úkol – vést myš bludištěm k sýru – samy nebo s rodiči doma.

Otevřená lekce na téma: Pedagogická gramotnost

Předmět : Zvuky [M] , [M"] apísmena M , m.

Cíle : objasnění znalostí ozvuky [M] , [M"]; procvičte děti ve zvýrazňovánízvuky [M] , [M"] ve slovech a definicích poziczní ve slovech ; seznámení spísmena M , m; naučit se číst zpětné a dopředné slabiky; pokračovat v posilování grafických dovedností; rozvíjet zrakové vnímání, fonematický sluch; rozvíjet jemné motorické dovednosti rukou.

Zařízení : hračky Phila a Karkushe, barevné čtverečky na vytváření slovních vzorů, hračky - auto, míč; skleničky (modré a zelené, kresby auta a míče, kresby prohry , karta sdopis , domy propísmena , slabičné tabulky, sazba, pokladnapísmena ; na stole každéhosoubor : zrcadlo, signální karty, slovní schéma a barevné čtverečky prozvuková analýza , počítací tyčinky, barevné tužky, tužka, zápisník.

Průběh lekce:

I Organizační moment :

V : Kluci, dnes jenavštěvují nás hosté . Kdo je to?

Filya a Karkusha.

V : Odkud k nám přišli?

Z programu"GOOG noční děti"

V : Karkusha a Filya si s vámi dnes opravdu chtějí zacvičit. Umět?

Ano.

V : Tak pojďte dál, posaďte se. A vy hosté, prosím, posaďte se. A začínáme našetřída .

II. Opakování naučeného materiál :

V : Kluci, dnes budeme pokračovat v naší cestě kouzelnou zemízvuky a písmena , pojďme se seznámit s novýmizvuky a písmena . Řekni mi, co je jinédopis ze zvuku ?

+ Zvuky, které slyšíme , vyslovujeme, ale nevidíme, alevidíme písmena , pište, čtěte.

V : S nějakýmzvuky a písmena už jsme se potkali. Vyjmenuj je.

A, O, U, E, I.

V : Co jsou?

Samohlásky.

V : Jak se vyslovují?

V : Podívejte se na diagram tohoto slova. Z nichžzní, že se skládá ?

Od samohlásek.

V : Kolik jich tam je?

Dva.

V : Vyberte pro tento diagram krátká slova.

Ach! Páni! Eeyore!

III. Učení se novým věcem materiál :

1) Úvod do tématu.

K.: Kluci, můžu vám říct hádanku?

K.: Pije benzín jako mléko,

Může běžet daleko.

Převáží zboží a lidi.

Znáte ji, samozřejmě. /auto/

(je zobrazeno autíčko)

K.: Skok - skok, skok - skok,

Buchta dohrála,

Ani vyskočí výš

Naše veselá...

Míč.

V : Chlapi, nazvěme tato slova znovu - dohady.

Auto, míč.

V : Jmenuj prvnízvuky těchto slov . Mmmachine.

+ [M]

V : Mmmball.

+ [M"]

V : Ano a přesně o těchtozvuky budeme mluvit dnes.

2) Vyjasnění artikulacezvuk .

V : Vezmi si zrcadla, usměj se. Nejprve si to řekněmezvuk [M] (v sboru, jednotlivě) .

V : A teďzvuk [M"] (v sboru, jednotlivě)

V : Co se stane s našimi rty?

Nejprve se zavřou a poté otevřou.

V : Ano, ale vychází vzduch volně?

Ne.

V : Co mu v tom brání?

Rty.

3) Charakteristikyzvuky .

V : Jak se jmenují?zvuky , při vyslovení které nám něco vadí?

Souhláska.

V : Znamená,jaké jsou zvuky [M] a [M"] ?

Souhlásky.

V : A víme, že souhláskyzvuky může být znělý nebo neznělý. Pojďme určit, co je našeznělé nebo neznělé zvuky . Chcete-li to provést, přiložte dlaň k krku a řeknětezvuky [M] a [M"] . ... Cítíte zvonění hlasu?

V : Prostředkyjaké jsou zvuky [M] a [M"] ?

Vyjádřeno.

V : Ano, a také souhláskyzvuky může být měkký a tvrdý. Pevnýzvuky Jakou barvu používáme?

Modrý.

V : A co měkké?

Zelená.

V : Podívejte se na naše asistenty Tumblery. Co má modrý Tumbler v kapse?

Kreslení s autem.

V : Která je první?zvuk v tomto slově ?

+ [M]

V : A protože modrý Tumbler má auto, znamená tozvuk [M] co ?

Svítí a na obrázku bude vyznačeno modře.

V : A co zelený Tumbler, co má napsáno na kapse?

Míč.

V : Která je první?zvuk ?

+ [M"]

V : Je to tvrdé nebo měkké?

Měkké a na diagramu bude označeno zeleně.

V : Takže si to shrňme.Zvuky , [M] a [M"] co?

Souhlásky, znělé, [M] - tvrdé, označené modře, [M"] - měkké, označené zeleně.

4) Hry pro rozvoj fonematického uvědomění

F : A abyste si to všechno lépe zapamatovali, navrhuji zahrát si hru"Tvrdý měkký"

F : Na stole máte signální karty, jednu zelenou a druhou modrou. Budu jmenovat nová slovazvuky jestli slyšíš tvrdězvuk Vezmeme modrou kartu, pokud je měkká, vezmeme zelenou kartu.

F : Mák, mráz, koště, med, mléko.(zobrazuji obrázky)

NA : A chci si s tebou hrát se slovy. Pojmenujte zeleninu szní M nebo M .

Mrkev, rajče.

NA : Těmi pojmenujte ovoce a bobulezvuky .

Rybíz, mandarinka, malina, citron.

NA : Nyní pojmenujte jarní měsíce odzvuk M .

březen, květen.

V : A znám další hru, jmenuje se"Kde zvuk žije

V : Musíte určit umístěnízvuk jedním slovem , uprostřed, na konci nebo na začátku a také určete, zda je tvrdý nebo měkký a vyznačte to v diagramu jeho barvou.

(děti si vezmou karty a barevné čtverečky)

V : Maska, skřítek, sumec, muchovník, citron, medúza.(zobrazuji obrázky) .

5) Tělesná výchova minut.

V : Teď si trochu odpočineme.(jdi ven na rohože)

Dívky a chlapci budou běhat v kruzích,

Poskakují jako koule. Pak si sednou a odpočinou.

Ruce tleskají a skočíme znovu.

Dupou nohama. No, neexistuje způsob, jak je zastavit!

6) Seznamovánípísmena M m (velká a velká písmena) .

V : Kluci, mluvili jsme o tomzvuky M a M . Slyšeli jsme je, vyslovovali a co dělat, abychom je viděli. Co k tomu potřebujeme?

+ Dopis .

V : V : Ano, potřebujemedopis , který označuje tytozvuky . Tady je.

Držet a držet,

Mezi nimi je klíště.

A všem je to hned jasné :

Ukázalo sepísmeno M .

V : Pozorně si ji prohlédněte. Jak vypadá?

V : Kolik prvků má?

V : Udělejte to z tyčinek.

V : Teď to napíšemedopis ve vzduchu .

V : A také to musíme vyřešitdopis do jejího bytu . Řekni mi, v jakém domě bude bydlet?

S modrou střechou.

V : Je to tak, protože je to souhláskadopis - to znamená dvě souhláskyzvuk . A jelikož jsou hlasité, bude byt na levé straně, ve druhém vchodu ve třetím patře.(Selim dopis )

V : Nyní otevřete sešity a udělejte to samé pro sebe. Nejprve natřeme střechu domu a poté vstoupímedopis do jejího bytu .

+ (sledovat držení těla a správné plnění úkolů, povzbuzování)

V : Vezměte prosím na vědomí, že tento apartmán budou sdílet dvazvuk , které jsou označeny jednímdopis .

7) Čtení slabik podle tabulky slabik.

F : Kluci, pojďme si přečíst nové slabikydopis .

A A

OH oh

M U U M

E E

A A

(samostatně, sborově)

IV. Práce v sešitu.

V : A teď navrhuji protáhnout prsty.

(prstová gymnastika)

V : Výborně. Podívejte se znovu, jak je to napsánopísmeno M . (zobrazit na tabuli) A nyní píšeme jeden řádek po druhém velkými a malými písmenypísmena M .

PROTI.Analýza zvukových písmen .

V : Kluci, řekněte mi, jaké je podle vás oblíbené slovo všech dětí na světě?

+ MAMA

V : Rozeberme toto slovo a udělejme si jeho schéma a pak si to přečtěme.

(nakreslete slovní diagram, podepište jejdopisy ze schránky dopisů (u tabule)

V : Teď vymyslete krásné věty s tímto slovem.

+

VI. Sečteno a podtrženo. Zobecnění.

F : Výborně kluci, moc vám všem děkuji. Váš pobyt jsme si opravdu užili. Ale je čas, abychom se s vámi rozloučili a pospíchali s natáčením nového programu"GOOG noční děti" . A určitě k vám zase přijedeme. Ahoj!

+

V : Tady je našelekce skončila , řekni mi kterésetkali jsme se prostřednictvím zvuků ?

+

Co jsou?

+

V : Kterýpísmena představují tyto zvuky ?

+

V : Výborně!

Poznámky k přípravě na gramotnost. Téma: “Zvuk a písmeno N. Návštěva nosorožce”

úkoly:

1. Naučte děti slyšet hlásku N ve slovech.

2. Naučte děti charakterizovat hlásku N pomocí referenčního diagramu.

3. Posílit dovednost fonematické analýzy obrácené slabiky.

4. Rozvíjet fonematické uvědomění.

5. Posilte vizuální představu písmene N.

6. Procvičte shodu přivlastňovacích zájmen můj, můj, můj s podstatnými jmény.

7. Rozvíjet dobrovolnou pozornost, zrakové, sluchové, hmatové vnímání

8. Rozvíjet myšlení, konstruktivní praxi, orientaci na listu papíru, jemnou motoriku.

Zařízení:

Obrázek nosorožce, obrázky námětů pro flanelograf, jejichž jména mají hlásku N a jejichž jména tento zvuk nemají, flanelgraf, schéma pro charakterizaci zvuků, schéma pro rozlišení pojmů zvukové písmeno, formy pro hru „Tic-Tac-Toe“, jednoduché tužky, počítací tyčinky, proužky pro rozložení zvukových vzorů, žetony pro rozložení vzorů, plastová písmena, „Úžasná taška“, šipky různých barev, zvuková pravítka, čluny.

Průběh lekce:

1. Organizační moment .

- Na naši lekci přišel host. Kdo je to? (nosorožec) Zjistil, že děti ve školce mu mohou vyprávět o jeho oblíbeném zvuku.

2. Izolace hlásky od začátku slova, charakterizace hlásky podle schématu.

- Jaký je první zvuk, který slyšíte ve slově nosorožec? Řekněme nosorožci vše, co víme o zvuku N (charakteristika zvuku podle schématu).

3. Rozvoj fonematického vnímání, schopnost slyšet hlásku N ve slovech, rozvoj orientace na listu papíru.

- Rhinoceros pro vás připravil hru, jmenuje se „tic-tac-toe“. Budu jmenovat slova, pokud má slovo hlásku N, dáme křížek, pokud ne, dáme nulu (fungují s jednoduchou tužkou).

- Kolik slov se hláskou N jsem pojmenoval? Jak se to dá určit (spočítejte křížky). Připomeňme si, jaká slova se hláskou N jsem pojmenoval.

4. Tělesné cvičení.

5. Zvuková analýza slova OH na základě zvukového diagramu.

- Chlapi, nosorožec slyšel, že umíte hláskovat některá slova pomocí žetonů, naučíme ho to taky. Rozložte schéma slova OH do čtverců.

Otázky pro děti (individuální)

- Kolik zvuků obsahuje slovo OH? Pojmenuj to.

- Kolik samohlásek obsahuje slovo OH? Pojmenuj to.

- Kolik souhlásek obsahuje slovo OH? Pojmenuj to.

- Jaký zvuk je na začátku slova OH?

- Jaký zvuk je na konci slova OH?

6. Vývoj fonematické reprezentace.

- Dávejme svému hostu dárky (obrázky pro flanelograf), ale dáme jen těm, jejichž jména obsahují hlásku N.

7. Shoda přivlastňovacích zájmen s podstatnými jmény.

- Našemu nosorožci se dárky líbily a říká: „To jsou moje ponožky“ atd. Naučme nosorožce správně mluvit. Jak to mám říct? (moje ponožky atd.).

8. Rozvoj sluchové pozornosti, zvýraznění první a poslední hlásky ve zvukových kombinacích.

- Je čas, aby se nosorožec přesunul do země zvuků a písmen. Chceš jít s ním? Vezme s sebou jen ty nejpozornější. Potřebuji na zvukové lince ukázat, kolik zvuků udělám (ANU, NAO atd.). Jaký je první zvuk? Jaký je poslední zvuk?

9. Diferenciace pojmů zvuk-písmeno. Nosorožec se rozhodl nejprve přejít na písmena, aby našel své oblíbené písmeno N. Jaký je rozdíl mezi zvuky a písmeny? (podle referenčního diagramu).

10. Upevnění vizuálního obrazu písmene N.

- Točte a točte a ocitněte se v zemi zvukových písmen!

- budeme cestovat po šipkách. Nejprve se řiďme fialovou šipkou. Na kterou stranu ukazuje (doprava). A tady je naše písmeno N, označuje se hláskou N. Jak vypadá písmeno N? Postavíme se ve dvojicích a nakreslíme písmeno H. Kolik tyčinek bude potřeba k rozložení písmene H (rozložení z tyčinek).

11. Rozvoj hmatového vnímání, jemné motoriky.

Pojďme dále. Nyní následujeme oranžovou šipku. Kam ukazuje? (vlevo, odjet)

- Oh, co je to za tašku? Jsou v něm písmena. Ukázalo se, že v něm musíte najít písmena N dotykem.

- Nyní obkreslíme tato písmena tužkou (kruhem). Udělejme z nich námořníky, navlečeme jim vesty (zastínění).

12. Čtení slabik dopředu a dozadu. Pojďme společně s námořníky přes moře na lodích. Lodě proplouvají kolem ostrovů (na ostrovech jsou písmena A, O, U). Děti čtou slabiky (NA, AN, NO, OH, NU, UN, podle toho, kde loď přistála).

13. Shrnutí.

- Nosorožec s vámi opravdu rád cestoval. Nyní je čas vrátit se do školky.

- Co ses naučil? Co jsi měl rád? Jaké byly potíže?

Vážení čtenáři, pokud vás tato aktivita zaujala, napište do komentářů a já vložím foto obrazového materiálu.



Téma lekce: „Úvod do čísla nula a jeho odpovídající číslice“

cíle: 1. Vytvořte podmínky pro utváření představ žáků o čísle nula jako o absenci objektů přepočtu, seznamte je s odpovídajícím číslem a rozvíjejte schopnost zapsat číslo nula. Posilovat schopnost žáků navazovat vztahy mezi čísly a zapisovat nerovnice, zapisovat čísla, která studovala.

2. Vytvářet u žáků podmínky pro rozvoj pozorování, pozornosti, matematické řeči a rozumových operací.

3. Přispívat k rozvoji přátelských vztahů, vzájemného porozumění a schopnosti vzájemně spolupracovat; vzbudit zájem o předmět.

Vybavení: kresba hvězdné oblohy, hvězd, plakáty s mottem a učebním úkolem, ukázka psaní číslice 0, kartičky s nerovnicemi, kartičky s čísly, písemky - kartičky s obrázky zvířat, řezaná čísla, sazební plátno, kresby slunce a slunce s mrakem, karty se jmény dětí, vějíře s čísly od 0 do 10.

Průběh lekce.

já Organizace času.

já Emocionální nálada.

- Dnes ve třídě „Happy Counting“ podnikneme báječnou vesmírnou cestu.

Na nebi hoří vzdálené hvězdy,

Na návštěvu zvou chytré chlapy.

Nebude to trvat dlouho, než se připravíme na cestu -

A nyní jsme připraveni letět.

- Všichni se staneme astronauty. Zopakujme po mně ve sboru slova, která se stanou mottem naší lekce-cesty.

Chcete se stát astronautem?

Musí toho hodně vědět!

- Během letu si osvojíte nové znalosti a pokaždé se na obloze rozsvítí nová hvězda.

Já. Aktualizace znalostí o pozadí a prohlášení o problému.

(Na dětských stolech jsou listy zvířátek (ptáček, čmelák, vážka, myš), karty s čísly 2, 2, 3, 4, 4, 5 a prázdná karta.)

- Tato zvířata žádají o pomoc. čeho sis všiml? (Prohlášení dětí.)

- Doporučuji pracovat ve dvojicích. Určete, kolik křídel má každé zvíře, a položte vedle něj správnou kartu. Pokud je pro vás obtížné vybrat číslo, položte prázdnou kartu. (Pracovat v párech.)

(Zkontrolujte pomocí ventilátorů.)

- Výborně, pomohl jsi zvířatům. Zapalujeme hvězdu.

- Čeho jste si všimli při plnění tohoto úkolu?

- Co můžete říci o počtu křídel, které má myš?

- Ano, myš nemá křídla. Můžete to zapsat pomocí čísla?

- Znáte toto číslo?

- Jaký vzdělávací úkol si stanovíte pro lekci cestování? (Seznamte se s novým číslem.)

- Výborně, otevíráme další hvězdu.

(Přikládám hvězdu k hvězdné obloze.)

ΙV. Učení nového materiálu.

- Tvoje myšlenky,

- Jaké číslo nám pomůže určit počet křídel, které má myš?

- Kdo myslí jinak?

- Číslo nula se zapíše jako 0.

(Uvádím příklad zápisu čísla 0.)

- Kluci, jak vypadá číslo 0? (Prohlášení dětí.)

Číslo jako písmeno O -

Tohle je nula nebo nic.

Kulatá nula je moc pěkná

Ale to nic neznamená!

(- Mohu komentovat. Na pravé straně buňky, mírně pod horním rohem, začneme psát ovál, který spadne doprostřed spodní strany buňky. Poté se opět posouváme zaobleným způsobem nahoru, abychom začátek oválu.)

Děti píší čísla do tištěného sešitu.

- Navrhuji zvýraznit nejkrásnější číslo a ukázat ho učiteli a sousedovi vašeho stolu.

- Úžasný! Na cestu nám svítí další jasná hvězda.

(Přikládám hvězdu k hvězdné obloze.)

V. Tělesné cvičení.

Jste pravděpodobně unavení?

No, pak se všichni společně postavili.

Dupali nohama,

Poplácal ruce.

Ohněte se níže doprava (4 naklonění),

Ohněte se také doleva (4 náklony).

Otočil se, otočil se

A všichni se posadili.

Pevně ​​zavřeme oči,

Společně napočítáme do pěti.

Pojďme to otevřít. Pojďme mrknout

A začínáme počítat.

VΙ. Posílení naučeného materiálu .

- Poslechněte si hádanku:

Já, přátelé, nejsem vůbec zlý.

Cizinec přijde do cizího domu a já štěkám.

Záludné? Tyran?

Ne! Pravidelný... (Pes)

-Koho vezmeme s sebou na let? (Pes.)

- Pes je přítel člověka. Psi letěli do vesmíru před prvním letem člověka. Jak se jmenovali tito psi? (Belka a Strelka.)

1. Nyní se podívejme, jak rychle umíš počítat .

Zatleskej tolikrát jako pes:

uši; (2)

tlapky; (4)

ocasy; (1)

rohy (vůbec ne)

- Jaké číslo použijeme k označení počtu rohů na psovi? (Nula)

2. Porovnání čísel.

5*0 0*0 0*3

0*2 4*0 6*0

- Na obloze se rozsvítí další jasná hvězda. Astronauti si mohou trochu odpočinout.

(Přikládám hvězdu k hvězdné obloze.)

3. Úkol distribuce pozornosti: Najděte číslo.

- Ve vesmíru se mohou stát různá překvapení. Představte si, že se naše raketa srazila s nějakým druhem vesmírného tělesa. Houpala se tak moc, že ​​to bylo veselé

klauni, všechna čísla se rozprchla a ztratila. Pomozte klaunům najít skrytá čísla.

- Jaká čísla jsou skrytá?

(Jméno dětí, na plátno jsem umístil čísla: 1, 3, 0, 6, 4, 9, 5.)

- Navrhuji seřadit je vzestupně.

(Student jej zobrazí na sazebním plátně.)

- Zvládli jste to? Výborně! Na nebi se rozsvítila další hvězda! Všechna čísla jsou na svém místě. Problém byl vyřešen.

Všem blahopřejeme! Cesta ke Slunci je u konce. Podívejte se, jaké krásné nebe máme, kolik hvězd nám svítí na cestu. To znamená, že jste získali tolik nových znalostí.

VΙ Shrnutí lekce.

- S jakým číslem a jakou figurou jste se seznámili ve třídě?

- Kolik předmětů představuje číslo 0?

VΙ Povzbuzení dětí.

- Děkujeme všem účastníkům našeho letu! Za vynikající práci ve třídě dostává každý z vás hvězdu.

Třída

„Divoká zvířata našich lesů“

Cílová:

    učit děti odpovídat na otázky, řešit hádanky, rozvíjet dialogickou řeč;

    naučit děti používat v řeči přídavná jména, spojovat slova označující jména zvířat se jmény jejich mláďat;

    posílit artikulační aparát, procvičit dovednost správné výslovnosti hlásky „s“ a zapracovat na intonační expresivitě řeči, naučit děti jasně vyslovovat slova a jednotlivé fráze.

Průběh lekce:

Řečová gymnastika:

Su-su-su, su-su-su,

V lese jsme viděli veverku.

Jasnou frázi vyslovujeme různou silou hlasu (tiše  hlasitěji  hlasitě):

Sa-sa-sa, sa-sa-sa,

Tady běží liška.

Čistou frázi vyslovují děti nejprve všechny společně, poté jednotlivě s různou intonací (překvapený, vyděšený, radostný).

Při práci s čistými jazyky dbám na jasnou výslovnost hlásek.

- O kom jsme teď mluvili? (O veverce a lišce.)Jsou tato zvířata divoká nebo domácí? (Divoký.)Proč je nazýváme divokými? (Protože žijí v lese.)Co jiného žijí zvířata v lese? (Odpovědi dětí.)

Didaktická hra "Kdo žije v lese?"

Učitel klade hádanky. Hra využívá obrázky divokých zvířat a flanelgraf.

Komu je v zimě zima

Chodit naštvaný a hladový? (Vlk.)

Na flanelgrafu se objeví „vlk“.

- Jaký druh vlka? (Šedý, chundelatý, velký... divoký.)

- Jak se jmenuje jeho dům? (Doupě.)

Chodím v nadýchaném kožichu,

Bydlím v hustém lese.

V lese na starém dubu

hryzu ořechy. (Veverka.)

- Jaký druh veverky? (Červený, chlupatý, malý....) Vedle vlka jsem dal na flanelograf veverku.

- Jak se jmenuje dům, kde žije veverka? (Dutý.)

Ocas je chlupatý,

Zlatá kožešina,

Žije v lese

A ve vesnici krade slepice. (Liška.)

Na flanelografu se objeví liška.

    Liso, který? (Zrzavý, načechraný, mazaný.)

    Jak se jmenuje liščí dům? (Nora.)

Koule chmýří,

Dlouhé ucho

Šikovně skáče

Miluje mrkev. (Zajíc.)

Na flanelgrafu se objeví zajíc.

- Řekni mi, který zajíc? (Malý, zbabělý, šedý v létě a bílý v zimě...)

- Jak se jmenuje dům zajíce? Má domov? (Zajíc vyvádí svá mláďata v hnízdě ve vysoké trávě. Když zajíček vyroste, stane se jeho domovem celý les.)

V létě chodí bez cesty

V blízkosti borovic a bříz.

A v zimě spí v doupěti,

Skryje si nos před mrazem. (Medvěd.)

Na flanelografu se vedle dalších zvířat objevil medvěd.

- Řekni mi o medvědovi. Jaký medvěd? (Velký, chlupatý, s klacíkem....)

- Jak se jmenuje dům medvěda? (V zimě - doupě, v létě - celý les.)

Slovní hra „Řekni slovo“

- V zimě je v lese zima a v létě horko. V létě všechna zvířata hledají, kde se napít vody. Zvířátka se svými mláďaty spěchají k napajedlu (učitel čte básničku, děti dokončují fráze, pojmenovávají mláďata divokých zvířat). Jsou použity obrázky znázorňující divoká zvířata a jejich mláďata.

V horkém dni po lesní cestě

Zvířata šla k vodě.

Vlk sledoval matku... Kdo? (Vlče.)

Plížit se za matkou liškou... Kdo? (Malá Liška.)

Ježek šel za svou matkou... Kdo? (Ježek.)

Sledoval medvědí matku... Kdo? (Medvídek.)

Skočil po matce veverce... Kdo? (Malá veverka.)

Skočil po matce zajíci... Kdo? (Malý králíček.)

Děti zobrazují divoká zvířata a jejich mláďata na flanelografu.

Všichni kluci jsou skvělí!

Budeme vám všem tleskat

Dupeme nohama,

Zamávejme rukama,

Budeme tančit společně s vámi.

Děti volně tančí za hudebního doprovodu.

Shrnutí lekce o beletrii

Vzdělávací kraj : Komunikace.

Sekce : Beletrie.

Předmět : Memorování básně Muzafara Alimbaeva

„Padá listí“ .

cílová : Obohatit představy dětí o básnících Kazachstánu, naučit je vyjádřit smutnou náladu při čtení básně, zachytit muzikálnost, zvuk a rytmus poetické řeči. Seznámit a naučit děti zapamatovat si obsah básničky podle schématu, rozvíjet paměť, myšlení, představivost.

Materiál k obsazení. Krabička s křišťálovým klíčem, portrét M. Alimbajeva, barevná ilustrace o podzimu, schéma obsahu básně, didaktická hra "Kdy se to stane?"

Práce se slovní zásobou. Okr.

Dvojjazyčná složka :kz, yryek, azan, arasha, zhapratar, aash.

Průběh lekce:

Úvodní část

1. Hraní si s kouzelnou krabičkou.

Učitel přispívá k skupinová kouzelná skříňka.

Řekne dětem, že královna Literatura Dejte dětem kouzelnou krabičku. Že dnes chce dětem představit něco nového práce umění.

Ale aby se krabice otevřela, musíte vyřešit hádanky.

Učitel vytváří hádanky o přírodních jevech.

(děti hádají hádanky)

Maluji žlutou barvou

Pole, les, údolí.

A miluji zvuk deště,

Zavolej mi!

(podzim)

Přišel a naplnil vany.

Pilně jsem zaléval záhony.

Hlučně myl okna.

Tančil jsem na verandě.

Toulal jsem se po střeše, jak jsem se dosyta nasytil

A šel přes louže do pole

(déšť)

Hlasité klepání

Hlasitě křičí

A co říká -

Nikdo nemůže pochopit

A moudrý se to nedozví.

(Hrom)

Na minutu zakořeněný v zemi

Vícebarevný zázračný most.

Mistr zázraků udělal

Most je vysoký bez zábradlí.

(Duha)

Chůze v poli, ale ne kůň.

Létá volně, ale není to pták.

(Vítr)

Učitel děti pochválí za dobré odpovědi a upozorní na to, co je v krabici

Něco cvaklo – bylo to otevření krabice.

"A v krabici, chlapi, je kouzelný křišťálový klíč."

Což nám dnes odhalí nové dílo, ale k tomu teď všichni společně vyslovíme kouzelná slova“:

(děti říkají kouzelná slova)

"Křišťálový klíč"

Milujeme poezii

Básník je složil -

Najdi to!"

Učitel otevře kouzelnou knihu pomocí klíče a kouzelných slov.

"Kluci, dnes nás kouzelná kniha chce seznámit s básníky."

Muzofaram Alimbajev.

2. Podívej, královno Literatura vám poslala portrét básníka, chce, abyste si básníka zapamatovali a poznali ho.

Básník Muzofar Alimbajev je velmi talentovaný a uznávaný básník. Je jedním z autorů naší hlavní písně – hymny Republiky Kazachstán.

Napsal spoustu krásných básní o vlasti, o přírodě, pro děti.

Skladatelé píší hudbu na základě slov jeho básní.

Dnes naše kouzelná kniha "Kapička" Připravila jsem si pro nás básničku o podzimu.

Co nám můžete říct o podzimu?

- Které podzimní měsíce znáš?

Kdo mi může říct, co je podzim v Kazachstánu? (kz)

Jaké jsou podzimní měsíce v Kazachstánu? (yryek, azan, arasha)

Jaká je dnes v našem městě podzimní nálada?

Jaké básně o podzimu si pamatujete?

Jaké šaty mají stromy na podzim?

Řekni mi, jaké je kazašské slovo pro strom, listy? (aash, zhapratar)

Kluci, jsme unavení. Vyjděte ven a postavte se do kruhu, fyzická minuta "Aashtar"

Terbeledi, aashtar

Aldymnan zhel esedi

Kip-kishkentai, aashtar

lken bolyp sedi

Učitelka upozorňuje děti na ilustraci znázorňující podzim.

„Kluci, podívejte se na ilustraci a popište její :

Co je zobrazeno na obrázku?

Jaké je slunce na podzim? (nesvítí, moc nehřeje) .

Co se stalo se sluncem? (slunce je na obloze méně)

Proč se to zhoršilo při topení?

Jaký druh deště nastává na podzim?

Proč listy žloutnou?

Proč listy odlétají?

K čemu se dá přirovnat podzimní listí? (se zlatými mincemi) .

Jak se nazývá jev, kdy padá listí? (pád listů)

Kluci, dnes se seznámíme s básní Muzafara Alimbaeva

„Padá listí“ ", v básni mluví o všech přírodních jevech, které se vyskytují na podzim."

3. Práce s básní.

Učitel čte báseň.

(děti pozorně poslouchají učitele)

Déšť chce jen zlobit

Listí padá. Lesknou se.

Je vidět, že žluté listy

Chtějí se vrátit do poboček

Podzim. Ponuré a mokré

Tak to jde den za dnem

Světlý, žlutý okr

Svítí studeným ohněm.

Poté učitel vede krátký rozhovor o obsahu básně.

Jakou náladu měl básník, když psal tuto báseň?

Jaký je tón básně?

Jakým hlasem a v jakém tempu by se toto dílo mělo číst?

Učitel seznámí děti s novou technikou zapamatování básně podle schématu

(společně s dětmi si můžete vytvořit vlastní schéma) .

Práce s diagramem. Čtení sborově podle vyobrazené symboliky - 2-3x.

Poté individuální čtení po částech a na závěr čtení celého textu.

Didaktická hra "kdy se to stane?"

Závěrečná část.

Shrnutí třídy. Povzbuzení aktivních dětí. Zavírání knihy křišťálovým klíčem.

Datum:

Třída:

Předmět:"Zvuk a písmeno M."

upevnit jasnou výslovnost hlásek a písmen [m], [m‘], písmen „M“, „m“;

Nápravné a vývojové

Nápravné a výchovné :

Zařízení:

Během vyučování

1. Organizační moment.

Žije v díře
V podzemí, ve skříni.
Šedé dítě
Kdo je to? (myš)

Řekněte toto slovo několikrát. Jaký zvuk je slyšet na začátku slova?

- (Zvuk [m])

O jaký druh samohlásky nebo souhlásky se jedná?

-(Souhláska, při vyslovení se ze rtů vytvoří bariéra)

Hlasitý nebo neznělý?

Pojmenujte slova, která mají zvuk [m]

-(Auto, mléko, dítě, magnetofon, březen, květen)

Dostali jste písmeno M? - Ano!

3. Hlavní část.

Představujeme zvuk [M].

Hladový - bučení,

Plné - žvýká,

Dává mléko všem dětem. ( Kráva)

Vzduch vychází nosem;

Krk "funguje".

Fonetické cvičení.

Kráva bučí: MMMMMMMMMMM... (za dospělým dlouze vyslovujte hlásku [M]).

Didaktické cvičení „Tlesk rukama“.

m, a, y, m, ma; am, ar, nebo, om, ma, mu, ka, sa, we; mák, Olya, moucha, dům, polévka, mouka;

Dospělý vyzve dítě, aby pozorně poslouchalo a opakovalo slabiky, zatímco dítě by mělo cítit, jak se při vyslovení zvuku [M] zavírají rty:

ma, mo, mu, my; jsem, om, mysl, im.

Opakujte posloupnost slabik:

ma-mo, ma-my, moo-ma, moo-my; hm-om, um-im, um-am, om-im.

Pleskat: Máma umyla Mílu mýdlem.- Řekněte jazykolam s různou intonací (překvapení; radost; smutek).

Hra „Chyťte se“(Práce pokračuje, dokud dětská výslovnost nedosáhne rychlosti jazykolamu)

4. Prstová gymnastika

Tento prst chce spát
Tento prst šel do postele
Tento prst si trochu zdřímnul,
Tento prst už usnul,
Tento prst tvrdě spí
Nikdo už nevydává žádný hluk.
- Vezměte dlaň dítěte do ruky a jeden po druhém ohýbejte prsty, začněte malíčkem.

Hra „Úplné slabiky ke slovům“

    ma- (auto, malina, matrjoška, ​​smažit)

    mo- (moře, mrož, dřez, most, mech)

    mu – (odpad, moucha, mravenec)

    my – (myš, myš, myšlenky)

    mi – (medvěd, miska, minuta, svět)

    já – (měsíc, metr, nábytek, kožešina, křída)

Čtení slabik a frází.

Ma-ma-ma - sám jsem doma.
Mu-mu-mu - mléko pro každého?
Mo-mo-mo - jíme nanuk.

Mi-mi-mi - zazpívejte notu E. (Snímek 17).

Písmeno M v poznámkovém bloku.

5.Výsledek lekce.

mluvil ve třídě?

co je to za zvuk?

Jakou barvu používáme?

Datum:

Třída:

Předmět:"Zvuk a písmeno M."

Nápravná výchova: Seznamte děti s novými zvuky [m], [m‘], písmeny „M“, „m“; naučit se porovnávat zvuky, rozlišovat písmena; .

Nápravné a vývojové rozvíjet dovednosti vědomého, správného, ​​slabičného, ​​plynulého čtení; rozdělovat slova na slabiky; rozvíjet schopnost analyzovat slova, kognitivní zájmy a schopnosti; rozvíjet řeč, pozornost, paměť; obohatit slovní zásobu;

Nápravné a výchovné : rozvíjet pozornost a sebekontrolu; rozvíjet komunikační a řečové dovednosti.

Zařízení: jednotlivá zrcátka, tužky, koule,

Během vyučování

1. Organizační moment.

Hra "Pamatuj - opakuj"
Gnome – album – house – com 3 – 4 možnosti řetízku
- Co mají slova společného?
Moucha – mýdlo – malina – přadeno 3 – 4 varianty řetízku
- Co mají slova společného?
Mila - pyramida - kulomet
- Co mají slova společného?

Jak vypadá písmeno M? co ti to připomíná? Vyjděte ven a držte se za ruce.

Dostali jste písmeno M? - Ano!

Řekněme tento zvuk společně nahlas, potichu, šeptem, bez zvuku.

Dnes v lekci nejen zopakujeme to, co jsme studovali dříve, ale seznámíme se s novým dopisem.

2. Artikulační gymnastika:

3. Hlavní část.

Představujeme zvuk [M].

Dospělý požádá dítě, aby hádanku uhádlo a odpovědělo na otázku:

Hladový - bučení,

Plné - žvýká,

Dává mléko všem dětem. ( Kráva)

"Jak kráva bučí?" - "MMM..."

Dospělý ukazuje dítě před zrcadlem a vysvětluje artikulaci zvuku [M]: když vyslovíme zvuk [M]:

Rty jsou zavřené bez napětí;

Vzduch vychází nosem;

Krk "funguje".

Zvuk [M] nelze zpívat, protože houby vytvářejí překážku vzduchu. Tento zvuk je souhláskový, tvrdý, znělý (krk „funguje“), proto hlásku [M] označujeme modrým kroužkem se zvonkem. Dítě se tak učí charakteristiku hlásky [M].

Didaktické cvičení „Řekni slovo, pojmenuj první hlásku ve slově“.

V podzemí, ve skříni

Žije v díře

Šedé dítě.

Kdo je to?., ( myš)

Celou zimu spal v kožichu,

cucal jsem hnědou tlapku,

A když se probral, začal řvát.

Toto je lesní zvíře... ( medvěd)

Hádej hádanky, pojmenuj první zvuk v odpovědi:

V zimě spí

V létě - rozvíří úly. ( Medvěd)

Žádné ruce, žádné nohy,

A umí kreslit. ( Zmrazení)

Dívka sedí ve vězení,

A cop je na ulici. ( Mrkev)

Létání po celý den

Všichni se nudí

Přijde noc

Pak to přestane. ( Létat)

4. Prstová gymnastika"Kladiva".

O.S. – chodidla – na šířku ramen, paže dolů. Prsty sevřené v pěst.

- Zaklepali pěstí na pěst - cinkání a cinkání. Kladiva ťuk-ťuk-ťuk. Ťuk-ťuk-ťuk na nehty. Kladiva ťuk-ťuk, ťuk-ťuk na hřebíky. Kladiva ťuk-ťuk-ťuk. Ťuk-ťuk-ťuk na nehty. (Opakujte - 2x na hudbu, děti provádějí vhodné pohyby

Zní M – M ve větách
Další úkol je pro nás připraven.
Říjnové věty jsou rozházené a my mu musíme pomoci je poskládat, přidat slova začínající na písmeno M
Olya pije...
Cestou jí...
Spaní v pelíšku.....
Na zahradě roste bobule.....

Písmeno M v poznámkovém bloku.

5.Výsledek lekce.

Chlapi, vzpomeňte si, o jakém zvuku dnes mluvíme mluvil ve třídě?

co je to za zvuk?

Jakou barvu používáme?

co se ti líbilo nejvíc?

Naučte se čisté výroky:

Ma-ma-ma - sám jsem doma.

Mu-mu-mu - mléko pro každého?

Mo-mo-mo - jíme nanuk.

My-my-my - čteme knihu.

Mi-mi-mi - zazpívejte notu E.

Me-me-me - dej mi trochu trávy.

Dospělý řekne pár slov a požádá dítě, aby určilo, co je v těchto slovech první zvuk, a pak s každým slovem vytvořil větu:

myš - medvěd; mýdlo - Mila; malý - zmačkaný.

Cvičení19. Cvičení pro prsty a rozvoj koordinace řeči s pohyby:

Psali jsme, psali jsme, Rytmicky mačkejte prsty

A teď všichni společně povstali. do tvých pěstí.

Dupali nohama, Proveďte příslušné

Poplácal ruce. pohyby.

Psali jsme, psali jsme, Rytmicky mačkejte prsty

Naše prsty jsou unavené. do tvých pěstí.

Trochu si odpočineme -

Začněme znovu psát.

Cvičení20. Představujeme písmeno M.

Písmeno M se dvěma hrby,

Jako velbloud - přesvědčte se sami!

O. Hoffman

Jak vypadá písmeno M? Písmeno M z prstů: zavřete konečky ukazováčků, spusťte je dolů spolu s prostředníčky a zbytek sevřete v pěst.

Hry s písmeny.

Cvičení21. Rozbor slabik: AM, MA. Kreslení diagramů z kruhů. (Souhláska je modrý kruh se zvonkem, zvuk samohlásky je červený kruh.)

Skládání slabik AM, MA z písmen dělené abecedy. Čtení, opisování, psaní hůlkovým písmem z diktátu.

Shrnutí lekce gramotnosti ve skupině seniorů Zvuk „M“, písmeno „M“

(první ročník studia)

Obsah programu:

1. Rozvíjejte dovednost jasného výslovnost zvuk "m".

2. Vytvořte koncept „souhláskového zvuku“.

3. Rozvíjejte sluchovou pozornost.

4. Uveďte písmeno "M".

5. Rozvíjet jemnou motoriku, zrakovou pozornost, paměť, myšlení.

6. Rozvíjet schopnost tvořit množné číslo podstatných jmen.

Materiály:

modrý kruh, karta s písmenem „M“ (z abecedy), tyčinky, kostky s písmeny, pracovní sešity, pastelky.

. Organizace času

- Ten, kdo jmenuje houby, si sedne.

1. - Výborně. Poslechněte si zvuk v těchto slovech na konci:

Gnome, dům, album.

Dnes se ve třídě seznámíme s novým zvukem a písmenem „M“.

II. Hlavní část

2. Artikulace zvuku.

– Pojďme společně vyslovit hlásku „M“, rty stlačené a napjaté.

Toto je souhláskový zvuk. Nedá se zpívat, v ústech máme bariéru.

– Jaké další zvuky už znáte?

- Co jsou?

– Proč se jim říká samohlásky?

Zvuk „M“ je souhláska a budeme ji označovat modře.

3. „Určete místo zvuku ve slově“

Při pohledu na obrázky, které mají v názvu zvuk „M“:

Dům, malina, mák, skřítek, moucha.

4. Prstová gymnastika "Houby":

Jedna dva tři čtyři pět! „Chodí“ prsty po stole.

Jdeme hledat houby.

Tento prst šel do lesa, ohýbají jeden prst po druhém,

Tento prst našel houbu, počínaje malíčkem.

Začal jsem čistit tento prst,

Tento prst se začal smažit,

Ten prst sežral všechno

Proto jsem ztloustla.

5. Představujeme písmeno "M"

Práce v Konovalenkových sešitech.

- Podívejte, tady je písmeno "M". (Zobrazí se karta s obrázkem písmene „M“).

Držet a držet,

Mezi nimi je klíště.

A teď je to všem jasné

Výsledkem je písmeno "M".

– Najděte písmeno „M“ v poznámkovém bloku v levém horním rohu. Přejeďte po něm prstem (zakroužkujte) a vybarvěte ho modrou tužkou.

6. Cvičení „Počítejte a jmenujte se“

– Počítejte a pojmenujte zvuky ve slabikách:

JSEM MYSL

– Označte tyto zvuky červenými a modrými čipy na panelu.

7. Cvičení „Přidat kostky“

– Doporučuji sestavit slabiky z kostek: AM, UM, IM.

8. Čtení slabik v sešitech.

– Zakroužkujte obrázky, jejichž názvy začínají zvukem „U“.

- Výborně, názvy těchto obrázků začínají zvukem „U“.

9. Hra "Jeden - mnoho"

Houba - houby, liška - lišky

muchomůrka - muchomůrka, medonosná houba - medové houby,

Russula - russula, hřib - hřib.

10. "Tvrdě jsi pracoval a máš unavené prsty, protáhněte je."

Nakreslete do vzduchu písmeno "M".

11. Hra "Čtvrté kolo"

- Vyjmenuji slova a vy řeknete, které slovo je zbytečné a proč.

muchovník, medonosná houba, liška, hřib;

Hřib, tráva, hřib, olejník;

Liška, malina, muchomůrka, vlna.

12. Rozložení písmene "M" z tyčinek.

- Kolik tyčinek jsi potřeboval?

13. Vytiskněte si do sešitů písmeno "M".

Sh. Shrnutí hodiny, hodnocení dětí.

- Kluci, pamatujete si, jaký zvuk jsme dnes potkali ve třídě?

co je to za zvuk?

– Jakou barvu používáme?

– Co se vám nejvíce líbilo?

- Výborně, dobře se učili, pozorně poslouchali, odpovídali na otázky.

Autor je spokojen, není to pro vás těžké - klikněte na „LIKE“