S cílem knihovny hraní rolí. Rolové hry ve školce

Sekce: Práce s předškoláky

Účel projektu: rozšířit znalosti dětí o životě kolem nich; ukázat společenský význam knihoven;

Cíle projektu:

Vytvářejte představy dětí o knihovně;

Představit práci knihovníka;

Podporovat respekt k práci pracovníků knihovny;

Rozvíjet pravidla kultury chování na veřejných místech;

Zkvalitnit práci mezi rodiči a dětmi při používání knihy;

Seznamování dětí se čtením;

Pečlivý přístup ke knize;

Rozvíjet schopnost dohodnout se na tématu hry, rozdělit role, dohodnout se na sledu společných akcí, samostatně řešit konflikty, které během hry vzniknou, a schopnost vést jednoduchý dialog s vrstevníky i dospělými.

Účastníci: děti, rodiče, starší skupinoví učitelé

Rozsah projektu: 1 měsíc

Zdůvodnění projektu:

Předškolní dětství je velmi důležitou etapou ve výchově pozorného, ​​citlivého čtenáře, který miluje knihy, které mu pomáhají porozumět světu kolem sebe a sobě v něm.

Realizace projektu zahrnuje práce v následujících fázích:

Úvod do problému.

Co je knihovna? co o ní víš?

Postupné řešení problému (integrace vzdělávacích oblastí)

1. NGO "Poznání".

Exkurze do knihovny;

Lekce na téma "Historie vzniku knihy";

Lekce na téma „Odkud kniha pochází“;

2. nevládní organizace "Čtení beletrie"

L.Kon "Volodya a husy";

Čtení knih v knihovně;

Čtení pohádek a příběhů na přání dětí.

3. NGO "Umělecká kreativita".

Vytváření záložek,

Formuláře,

Kreslení pro vaše oblíbené pohádky.

Návrh výstav knih podle témat v knižním koutku.

4. NGO "Trud".

Oprava knihy.

5. NGO "Komunikace".

Sestavování příběhů na téma „O čem mi četla maminka“;

Sestavování příběhů podle obrazu „V knihovně“;

Situační rozhovory: "Co dělat, když jste roztrhli knihu?", "Pokud tam nejsou žádné knihy" atd.

Kvíz o ruských lidových pohádkách;

Zkoumání ilustrací;

6. Interakce s rodinou:

Anketa dětí (Byli jste v knihovně? Jaký je rozdíl mezi knihovnou a knihkupectvím? Čtou vám rodiče? Co čtou? Jaká je vaše oblíbená pohádka? příběh?);

Rodiče (Čtete dětem? Co čtete? Zohledňujete při nákupu knih přání dítěte nebo svůj výběr? Navštěvujete s dítětem knihovnu?)

Realizace kampaně „Dejte knížku do školky“;

Návštěva knihovny;

Ústní časopis "Vliv knih na vývoj dětí"; "Co číst dětem."

Sdílení rodinných zkušeností;

Kampaň „Den čtení nahlas“ (rodiče – děti);

Prezentace knih - domácích výrobků vyrobených rodiči a dětmi.

Očekávané výsledky projektu:

V důsledku projektu očekáváme, že se znalosti dětí o světě kolem nich zvýší: děti pochopí význam knihoven; bude znát a respektovat práci knihovníka; bude ke knize přistupovat nejen jako k zábavě, ale i jako zdroji vzdělávacích zájmů. Zapojení rodičů do projektu jim umožní zaujmout a aktivně je zapojit do vzdělávacího procesu.

úkoly:

1.Učit znalosti o okolním životě, ukázat společenský význam

knihovny.

2. Rozšířit představy o knihovnících, upevnit pravidla chování

na veřejném místě.

3.Rozvíjet dětskou paměť a řeč.

4. Pěstovat v dětech zájem a lásku ke knihám.

Zařízení:

Účetní karty;

Knihy uspořádané na policích;

Kartotéka.

Předchozí práce:

Exkurze do knihovny s následnou konverzací;

Zkouška obrazu „Knihovník“ ze série knih „Kdo být?“;

Čtení díla S. Županina „Jsem knihovník“;

Výroba forem.

Herní role:

Knihovník;

Čtenáři.

Herní akce:

Registrace čtenářských formulářů;

přijímání přihlášek knihovníkem;

Práce s kartotékou;

Vydávání knih;

Čítárna.

Průběh hry.

Pedagog: - Kluci, v našem městě se otevřela knihovna. Pojďme tam na prohlídku.

(Děti se pohybují po skupině).

Tady jsme ve městě, ale knihovna je stále zavřená a my stihneme zajít do kadeřnictví, lékárny, obchodu, kdo potřebuje. Sejdeme se v knihovně.

(Děti se rozcházejí do zón, samy si přidělují role, učitel pomáhá nutné).

Pozor, dokončíme obchod a přiblížíme se na určené místo.

(Všechny děti přistupují ke knihovně, učitel se může v první hře vžít do role knihovníka).

Kluci, tohle je knihovna. Je zde uloženo mnoho knih, časopisů a novin. Knihovník všechny tyto knihy uchovává a odpovídá za ně. Rozdává knihy čtenářům, zapisuje název knihy a speciální číslo, které má každá kniha na kartičce.

(Učitel ukazuje ukázku).

– Poté, co čtenář knihu přečte, musí ji vrátit zpět do knihovny. Je zde čítárna. Je potřeba ke čtení knih, které jsou v archivu. Jedná se o velmi cenné knihy, často jsou v jednom exempláři a knihovník nedá dopustit, abyste si je vzali s sebou domů. Dovolte mi, abych vám připomněl, že v čítárně nemůžete dělat hluk, musíte se chovat velmi tiše, abyste nerušili ostatní. Nyní pojďme do knižních regálů a podívejme se, kolik různých zajímavých knih existuje.

(Děti si prohlížejí knihy).

Požádejme paní knihovnici, aby nám dala ty nejzajímavější knihy z archivu a šla s nimi do čítárny.

(Děti jdou ke stolům a prohlížejí si knihy).

Kluci, je čas, abychom se vrátili do skupiny, odevzdáváme všechny knihy paní knihovnici. Pokud si chcete vzít knihu s sebou, zajděte za knihovníkem, vytvoří vám čtenářský průkaz a zapíše název knihy, kterou jste si vzali.

(Děti si vyberou knihy, postaví se do fronty, přihlásí se, poděkují a odejdou).

Ve skupině může učitel vyzvat děti, aby otevřely „Knižní dílnu“ na opravu knih. Děti dávají všechny své knihy do pořádku: lepí je, vyhlazují pomačkané listy, zabalují knihy a píší názvy na obaly.

Když jsou všechny knihy uspořádány a umístěny na polici, učitel a děti si mohou přečíst dílo S. Županina „Jsem knihovník“

Příště se dítě skupiny ujme role knihovníka.

Irina Dekhant a spol
Shrnutí hry na hrdiny „Knihovna“

cílová: Upevnit znalosti o knihovna.

Úkoly:

Rozšiřte u dětí chápání povolání knihovník, obsah a význam práce knihovník.

Pěstovat u dětí vnímavost a respekt k práci knihovník

Vypěstujte si ohleduplný vztah ke knihám

Přípravné práce:

Exkurze do knihovna

Historie minulosti knihy

Při pohledu na ilustrace

Připomeňme si tyto pravidla:

1. Knihu je třeba zkontrolovat za rohem stránky.

2. Kniha by neměla být potrhaná nebo špinavá

3. Knihy se čtou u stolu.

(Prezentace vlastnoručně vyrobených knih rodičů a dětí)

Vychovatel: Jako bychom vstoupili do něčeho magického království:

Na policích tam žijí tisíce knih.

Chytré, laskavé děti sem přijdou,

Přečtou všechny knihy od začátku do konce.

Ředitelem budu já. Jmenuji se Lyubov Vjačeslavovna. Dnes vám chci představit knihovna.

Tajemství:

Pokud jsi napsal knihu,

Takže jsi spisovatel

Pokud čtete knihu.

Takže ty ….

Čtenář

Chcete být čtenáři?

Co si myslíte, že čtenáři dělají knihovna? (odpovědi dětí)

Tajemství:

Pilulky a lektvar

Lékárník vám to prodává,

Učebnice a knihy

Najde nás...

Knihovník

Děti odpoví, kdo bude knihovník.

Byli jsme s vámi na exkurzi knihovna. Připomeňme si, ve kterých odděleních pracují knihovna? (předplatné, čítárna, obývací pokoj, knižní dílna)

Tajemství:

Jeden po druhém, přesně v řadě,

Karty stojí u sebe

pomoci komukoli,

Existuje….

(Co je to-)

Kdo odpověděl správně, bude pracovat na předplatném. (Vyplní na něm formulář. Mluví o knihách)

Tajemství:

Kdo může hádat?

Ne keř, ale s listy, ne košile, ale šitá, ne osoba, ale příběh...

1 knihovník: Vítejte v předplatném.

Království je plné tajemného světla,

Tady někde ve stínu se schovalo ticho.

A dýchání je slyšet na každé stránce

Jsme rádi, že vás vidíme!

Máme tu nový přírůstek knih. Vstupte, prosím, seznamte se. (ukazuje knihy a doporučuje je)

Kluci, připomeňme si pravidla chování v knihovna. (odpovědi dětí)

Výborně, znáš dobře pravidla.

Děti si vybírají knihy.

Maxime, líbí se ti tato kniha?

Mášo, co se ti líbilo?

Pokud se vám to líbilo, přijďte a já vám knihu napíšu.

(knihovník vyplní formulář)

2 knihovník: Zvu vás do čítárny.

V této místnosti jsou staré knihy,

A jsou tu nové.

Není možné je všechny přečíst.

Ale každý nám dává radost z poznání,

Proto musí být posvátné... Chránit.

Lékař - řemeslník: V našem knihovna je zde knižní dílna.

Kluci, jsem mistr řemesla a zvu všechny, aby mi pomohli opravit knihy a vyrobit záložky.

K čemu jsou záložky? (odpovědi děti: aby bylo používání knihy pohodlné)

2 knihovník: Jsme rádi, že vás vidíme. Představujte nové knihy, neobvyklé, zvažte časopisy. Doporučuji, abyste této knize věnovali pozornost (ukazuje a vypráví)

Poté si děti samostatně vybírají knihy a časopisy, sedí a prohlížejí si je.

Zvoní telefon.

Ředitel knihovny: Ahoj?

Prodejce skladu: Ahoj! Dostali jsme novou literaturu. Chtěli byste si je koupit pro své knihovny? Jsou velmi barevné a zajímavé.

Ředitel: Dobře, zadáme objednávku, vyplníme dokument, pošleme kurýra.

Řidič - kurýr: Pojďme zadat objednávku. Podepíše dokument.

Ředitel: Kdy doručíte naši objednávku?

Šofér: Během dne.

Ředitel: Brzy nám přineseme nové knihy, zveme vás k seznámení s nimi.

Šofér: Přinesl jsem objednávku.

Projektový pas

Typ projektu

1. Informační

2. Kreativní

3. Sociální

Doba trvání:

1. Dlouhodobě

2. Společně s rodiči

Účastníci

1. Děti starší skupiny

2. Rodiče

3. Učitelé, specialisté

cílová: vychovává lásku a úctu ke knize.

Mapa nápadů dětské kreativity.

Schéma projektu « Knihovna»

Fáze 1:

Přípravné

Název, téma

Plánování činnosti

Fáze 2: Praktické činnosti

Kognitivní vývoj

Hrát činnost

Svět knihovny

Umělecký a kreativní rozvoj

Fáze 3:

Prezentace projektu

RPG hra založená na příběhu« Knihovna»

Štěstí je zase ráno

Děti se vracejí do školky.

Děti tam čekají na otevření

A lekce trvají 25 minut.

Poučit a zahřát duši -

Toto je práce našeho učitele,

A zahřejte srdce

Mělo to přijít v těchto letech.

Co slyším, zapomínám.

To, co vidím a slyším, si trochu pamatuji.

Co vidím, slyším a diskutujem, tomu začínám rozumět.

Když slyším, vidím, diskutuji, získávám znalosti a dovednosti.

Když předám znalosti ostatním. Stávám se mistrem.

Abyste měli právo učit, musíte se neustále učit.

Publikace k tématu:

CÍL: Rozvíjet zájem dětí o hry na hrdiny, pomáhat vytvářet herní prostředí. CÍLE: obohatit slovní zásobu. Připevnit.

Děti vždy rády hrály různé hry a vybíraly si spiknutí samy nebo s pomocí dospělých. Jedna z těchto her, jejíž název.

Drazí kolegové! Upozorňuji na myšlenku vyzdobit knižní koutek a tematickou hru na hraní rolí „Knihovna“.

Tematická hra na hraní rolí „Knihovna“ ve skupině seniorů mateřské školy. V naší školce skončil „Týden knihy“. Spousta zajímavých akcí.

Hra na hrdiny "Školka" Tematická hra na hrdiny „Školka“ (vyvinutá na základě technologie N. M. Krylové „Školka - dům radosti“) Účel: propagovat to.

Hra na hrdiny: „Knihovna“

Cíl: Rozšířit znalosti o profesi knihovníka. Spojte hru „Rodina“, „Knihovna“, „Školka“ do jednoho pozemku.

Cíle: Naučit se provádět akce vhodné pro práci knihovníka a čtenářů: mluvit o knihách, vyplnit elektronický formulář, najít potřebné knihy, napsat text na „počítači“.

Přípravné práce: rozhovory, herní situace, příprava atributů.

Samostatná práce: příprava Ksyushy na roli knihovnice s poselstvím o nových knihách, časopisech pro dívky a chlapce.

Atributy pro hru: značka hracího prostoru, schémata pravidel chování v knihovně, časopisy pro dívky a chlapce, knihy různých spisovatelů a básníků, různých žánrů, monitor s klávesnicí, náhradní monitor, náhradní tiskárnu.

Průběh hry:

Učitel informuje děti, že Ksyusha dnes přišla do školky s knihami. A kdybychom si chtěli zahrát s vámi, jakou hru si můžeme zahrát, abychom se s těmito knihami seznámili?

(odpovědi dětí)

Správně, hra "Knihovna". kdo tam pracuje?

(knihovníci)

Kdo bude dnes naším knihovníkem?

(Ksyusha)

Proč ona?

(protože přinesla knihy a seznámí nás s nimi)

Kolik knihovníků může být v knihovně?

(odpovědi dětí)

Ksyusha, doporučujeme vám vybrat si asistenta.

(je vybrán účastník, který bude hrát roli druhého knihovníka).

Co potřebujeme k organizaci této hry?

(schéma jsou rozvržena)

(označovač hracího prostoru, stoly v čítárně, počítač pro práci knihovníka, účastníky hry jsou děti)

No, vše je připraveno. Hru můžete spustit. Děti se s paní učitelkou připravují do knihovny a na děti čeká paní knihovnice.

(děti si vyberou účastníka, který bude hrát roli učitele)

Vychovatel - Děti, přišli jsme do knihovny. Než se tam vypravíme, připomeňme si pravidla chování.

(používají se schémata)

1 knihovník: - Ahoj děti, jděte do čítárny a posaďte se ke stolu.

Představím vám nový přírůstek do naší čítárny. Mám v rukou knihu slavného spisovatele....(zobrazuje portrét spisovatele pomocí prezentace. Je zajímavá tím, že...... A v čítárně máme i nové časopisy, pro dívky a teď si je můžete vzít a podívat se na ně u stolu.

Poté, co dáte dětem trochu času na rozkoukání, přichází na řadu druhá postava, knihovník.

2 Knihovnice: - Ahoj děti, chci vás informovat, že i naše oddělení předplatného bylo doplněno o nové a zajímavé knihy, které si můžete vzít domů a přečíst. Dnes budeme mít vernisáž nové výstavy a zveme vás i vaše rodiče. A teď se s vámi loučíme, čekáme na vás a vaše rodiče.

(děti odejdou, rozdělí si role rodiče a dítěte a vrátí se do knihovny)

2 Knihovník Vás pozve na výstavu nových knih, pozve Vás k jejich prohlídce, výběru knihy, zapíše ji do elektronické podoby, připomene Vám, že kniha je vydána na 10 dní, musíte ji vrátit včas.

Děti mají možnost samostatně rozvíjet další akce.

Čtení knih doma s rodiči

Čtenář přijde do knihovny přetisknout informace ze zdrojů (se svým notebookem, chlapče)

Návrat „rodičů s dětmi“ do knihovny k vrácení knih

Návštěvník přijde využít internet, poslat třeba objednávku

Čtenáři hledají scénář události a přetiskují jej (dívky)

Fotoaparátem si vyfotí šaty z módního časopisu a probere to s kamarádkou.

Hra pokračuje, dokud zájem dětí o ni nevyschne, v rámci dočasného prostoru.

Shrnutí hry na hrdiny"Knihovna" v přípravné skupině

Ignatieva Anzhelika Rollanovna,

učitel MBDOU D/s č. 96 "Brusnichka" Jakutsk

Cílová: Upevňovat znalosti o světě kolem nás, budovat děj hry na základě osobních zkušeností, schopnost realizovat a rozvíjet děj hry, projevovat kreativní představivost, uměleckou řečovou expresivitu, intonační expresivitu řeči, rozvíjet komunikativní vztahy během hry povzbuzovat děti k aktivnímu souvislému projevu, pokračovat v seznamování s pravidly chování na veřejných místech; objasnit představy dětí o knihovně; rozvíjet zájem o tištěné slovo; pěstovat zájem, lásku a úctu ke knize; podporovat navazování vztahů rolí, utvářet korektní vztahy mezi dětmi v kolektivu.

Přípravné práce:

  1. Exkurze do knihovny.
  2. Situační rozhovory: „Co dělat, když jste roztrhli knihu?“; "Kdyby nebylo knih."
  3. Pravidla chování na veřejných místech.
  4. Kvíz o ruských pohádkách.
  5. Výroba formulářů a štítků.

Příprava na hru:

  • design hřiště;
  • formuláře;
  • knihy;
  • telefon;
  • štítky;
  • notebook;
  • víčko;
  • pera.

Metodické techniky:

  • dialogy;
  • rozdělení rolí;
  • monology;
  • hádanky;
  • poezie;
  • otázky;
  • konverzace před a po hře;
  • posouzení chování hráče;
  • rada, nápověda.

Zamýšlené role:

  • Manažer;
  • knihovníci;
  • Čtenáři;
  • Šatník;
  • Řidič dodávky.

Průběh hry:

vychovatel:- Kluci, chcete se dozvědět a popovídat si o tom, co budeme dnes hrát?

Děti: - Ano.

Vychovatel: - Ale pro tohle uhádni mou hádanku. Poslouchej pozorně.

Ne keř, ale s listy.

Ne košile, ale šitá.

Ne člověk, ale vypravěč.

Děti:- Rezervovat.

Pedagog: - Máte rádi, když vám čtou knihy? Kde mohu získat knihu na čtení knihy?

Děti:-Ano. V knihovně.

vychovatel:- Chci vás pozvat ke hře „Knihovna“. Pro spuštění hry vám doporučuji vyřešit hádanku. Lékárník vám prodá tabletu a lék,

Učebnice a knihy pro vás najdou...

Děti:- Knihovník.

vychovatel:- Hádejte následující hádanku:

Pokud jsi napsal knihu, jsi spisovatel,

Pokud si přečtete knihu, pak...

Děti:-Čtenář.

vychovatel:- Výborně! Myslíte si, že by v knihovně měli být čtenáři?

Děti:- Ano.

vychovatel:- Kdo chce být čtenář? (Děti si přidělují role samy)

vychovatel:- kdo chce být knihovníkem ve hře (děti nabízejí Snezhana). Dobře, Snezhano, budeš knihovnice? Kluci, myslíte, že Snezhana zvládne práci knihovnice?

Děti:- On to zvládne.

vychovatel:-Jaká oddělení jsou v knihovně?

Děti:- Čítárna, předplatné.

vychovatel:- Takže potřebujeme dalšího knihovníka.

Děti:-Christina si přeje.

vychovatel:-Pokuta. Nyní se děvčata dohodněte, kdo z vás bude v předplatitelské a kdo v čítárně (dívky jsou rozděleny)

vychovatel:- Christina chce pracovat na předplatném. Proč?

Christina:- Rád vyplňuji formulář a mluvím o nových knihách.

vychovatel:-Snezhana v čítárně. Proč?

Sněžana:-Miluji, když děti hledají knihy, a já jim dám to, co hledaly.

vychovatel:- Výborně! Chlapi, odkud si myslíte, že pocházejí knihy v knihovně?

Děti:- Lidé to přinášejí, kupují to v obchodech.

vychovatel:-Výborně! Knihovna si objednává knihy z knihkupectví. To znamená, že potřebujeme prodejce knihkupectví nebo skladu (děti se dohodnou na rolích).

vychovatel:- Kdo přináší a dodává knihy do knihovny?

Děti:- Řidič kurýra.

vychovatel:-Kluci, kdo nás potká jako první v knihovně?

Děti: -Skladník.

vychovatel:- Uhodl jsi to! Nyní si rozdělíme role. Kdo bude prodejce, kurýr a šatnář? (děti se domlouvají samy)

vychovatel:- Kluci, kdo jiný podle vás pracuje v knihovně? Kdo se stará o personál? Kdo si objednává knihy? Kdo je nejdůležitější?

Děti:-Manažer

vychovatel:-Hodné holky! Nevadilo by vám, kdybych spravoval knihovnu?

Každý má přidělené role a můžeme hrát.

Děti:-Ano!

1 čtenář:-Ahoj!

Šatník: - Ahoj! Sundejte si svrchní oblečení a projděte.

1 čtenář:-Pokuta. Tady, vezmi si sako.

Obsluha šatníku:-Tady je vaše značka.

1 čtenář pasuje na předplatné.

1 čtenář: -Ahoj.

1. knihovník:-Dobrý den, jakou knihu si chcete přečíst?

1 čtenář:- Chci knihu „Tsokotukha Fly“.

1. knihovník:-Prosím, jděte do polic. Máme takovou knihu. Vezmete si ji s sebou nebo si ji přečtete v čítárně?

1 čtenář:-Vezmu si knihu s sebou.

1. knihovník:-Napíšu knihu na formulář. Vezměte to prosím. Ahoj.

(1 čtenář odejde, 2 čtenáři přijdou)

1. knihovník:-Dobrý den, můžete jít do čítárny (děti jsou rozděleny do pokojů, pokud chtějí)

Manažer: - Děti, znáte pravidla používání knihy?

Děti:-Ano, pozorně sledujte. Nemůžete skládat stránky, vkládat mezi stránky tužky nebo pera nebo ohýbat knihu. Kniha kvůli tomu rychle stárne, stránky se jí trhají.

Manažer: Budu ve své kanceláři. Nutno objednat nové knihy.

Vedoucí zavolá prodavače knihkupectví.

Manažer:-Ahoj ahoj. Je to knihkupectví? Dostali jste novou literaturu?

Prodavač:- Dobrý den, dobré odpoledne. Ano, dostaly jsme nové knihy: pohádky, křížovky, hádanky. Chcete nakoupit? Moc pěkné barevné knihy

Manažer:-Ach, jak dobře. Zašleme objednávku, pošleme kurýra.

Kdy doručíte objednávku?

Prodavač:- V jedné hodině.

Přijíždí kurýr.

Řidič kurýra:- Dobrý den, přinesl jsem vám objednávku. Prosím podepište to.

Vedoucí zkontroluje doručenou objednávku.

Manažer: - Děkuji za rychlé dodání. Ahoj.

Děti pokračují ve hře.